Een geëmigreerde collega vertelt over de wereldtentoonstelling te Seattle De heer C. T. (Bob) Gevers, die enkele jaren geleden nog werkzaam was op de tech- nische dienst, woont nu met zijn gezin in Amerika. Hij heeft ons een lange brief ge- schrevenwaarin hij op onderhoudende wijze vertelt over het leven in zijn nieuwe vaderland. Wij danken hem hartelijk voor deze interessante bijdrage en menen wel namens onze lezers te spreken als wij verklaren dat wij zijn relaas zeer op prijs stellen. Gaarne meer! Ij adat wij drie jaar in San Francisco hadden gewoond, zijn wij naar Ren- ton verhuisd, een voorstad van Seattle met 20.000 inwoners in de staat Washing ton aan de westkust van Amerika, grenzend aan Canada. Vijfentwintig jaar geleden was Renton nog een kolenmijndorp met niet meer dan enkele honderden inwoners. Maar sinds Boeing hier in 1949 zijn fa brieken opende is Renton ontzettend ge groeid. Zo is het ook Boeing vergaan en in Renton alleen al wonen 23.000 werk nemers van deze onderneming en een daar van ben ik. In Seattle wonen nog eens 40.000 employé's. Elders in Amerika heeft Boeing nog fabrieken, waar de Vliegende Forten en de raketten worden gemaakt. In Renton bouwt Boeing al zijn straalvlieg tuigen voor de burger- en militaire lucht vaart, o.a. straaltankvliegtuigen voor het laden van benzine in de lucht. Sinds 1957, toen Boeing zijn eerste passa giersvliegtuig afleverde, zijn er negenhon derd gebouwd en vele honderden zullen nog volgen. TWAALF HEUVELS Seattle, de grootste stad van de staat Wash ington is op twaalf heuvels gebouwd, is genoemd naar Chief Seattle, de leider van de Duwamish Indianen en werd ge sticht op 13 november 1851. In die tijd was in California de Goldrush aan de gang 1 r. L '«4i. De heer Gevers met zijn gezin voor hun huis te Renton. en ten behoeve van de gelukzoekers ging San Francisco havens bouwen. Voor de pieren was veel hout nodig dat Seattle kon leveren en onmiddellijk na de stichting begon men daar dan ook bomen om te hakken. In april 1853 werd de eerste hout zagerij in bedrijf gesteld en dat was het begin van de enorme groei van deze stad. Ook thans ziet men nog overal in Wash ington de schoorstenen van de houtzage rijen roken. Deze staat wordt met recht de altijd groene genoemd, omdat uitge strekte gebieden met bomen zijn beplant, want het klimaat is daar uitstekend ge schikt voor. Seattle heeft 600.000 inwoners en 770.000 wonen in de directe omgeving. Het westen ligt aan de Puget Sound, een zeearm van de Stille Oceaan, het oosten grenst aan het Washington meer. Verder zijn er nog twee meren van behoorlijk formaat: het Union meer en het Green meer. Natuurlijk wordt in deze waterrijke om- 11

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 33