Afgezanten van Cadbury op bezoek Vrijdag 14 september j.l. zijn zes leden van de Ondernemingsraad (Works Council) van Cadbury Brothers Ltd., Bournville, Engeland, bij ons op bezoek geweest, teneinde wat meer te weten te komen over de verhoudingen in een Nederlands bedrijf en zijn onder nemingsraad. Cadbury is een chocoladefabriek met ruim 11.000 employé's, die voor het merendeel werken in de fabriek te Bournville, een dorp bij Birmingham, de stad waarin de stichters hun bedrijf in de vorige eeuw zijn begonnen. In 1879 werd de fabriek overgeplaatst naar een plek buiten de stad die zij Bournville noemden. Hier was expansiemogelijkheid, maar hier ook konden de werknemers beter gehuisvest worden dan in de achterbuurten van Birmingham. De directie begon dan ook al spoedig met het bouwen van huizen, zodat er momenteel ca. 4.000 staan. Deze zijn evenwel niet gereserveerd voor de Cadbury- mensen, van wie de meesten in Birmingham wonen. •T a een informele ontvangst, bezichtigde li het gezelschap de brouwerij. Toen ze om half twaalf in de Commissarissen- kamer kwamen waren daar reeds aanwezig de heren Wagener (Export), Boonen, Dal molen, Grande (lid O.R.), Binnekade (lid O.R.) en De Winter (redactie Spongat), terwijl zich later ook mejuffrouw Bosker en de heer Broekhuysen bij het groepje aansloten. Er volgde een ongedwongen vraag- en antwoordspel, waarbij de Engelse gasten zich ontpopten als serieuze en op het stuk van hun Ondernemingsraad zeer deskundige gesprekpartners. Wij vernamen al spoedig van de heer Bod- dington, productiechef, dat in Engeland een wet op de ondernemingsraden onbe kend is. Cadbury heeft evenwel sinds het begin van deze eeuw op eigen initiatief vertegenwoordigers van het personeel mede betrokken in de verantwoordelijkheid voor het beleid. Mejuffrouw Christina Johnston vertelde ons De Engelse gasten en hun Nederlandse gastheren voor het hoofdkantoor. dat zij de secretaresse was van de Council en zij heeft te maken met de diverse com missies, die elk verantwoordelijk zijn voor een bepaald bedrijfsaspectzo is er een commissie voor de kantine, een voor de ontspanning enz. Heeft dus iemand een klacht of suggestie aangaande b.v. de volte op de bedrijfsparkeerplaats, dan wendt hij zich tot de commissie waaronder deze materie ressorteert. Deze bekijkt de zaak en bepaalt of hij van voldoende belang is om op de agenda van de eerstvolgende ver gadering geplaatst te worden. De vergaderingen worden eenmaal per veer tien dagen gehouden. Het spreekt vanzelf dat in dit grote bedrijf de problemen vele zijn en door de aan wezigheid van duizenden vrouwen en meis jes is de Council dan ook gesplitst in een mannen- en vrouwenraad, die op gezette tijden ook gecombineerd vergaderen. KRENTENBOL Hoewel de gasten wel wat vreemd zullen hebben gestaan tegenover de maaltijd, die wij Hollandse koffietafel plegen te noemen, lieten zij zich de ingrediënten goed sma ken en verrijkten hun woordenschat met krentenbol, waarvan zij zeer terecht op merkten dat het smakelijke broodje in kwestie slechts half bol was. Behalve de reeds genoemde secretaresse mejuffrouw Johnston, waren de andere dames vertegenwoordigsters van de meisjes op de afdeling bonbons en cacao de overige heren waren een kantoorbediende en een chef van het grondstoffenmagazijn. Na de lunch vertrokken de gasten (met vellen vol aantekeningen) om een rond vaart door de grachten te gaan maken.

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 31