veel caramboles te maken als zij volgens hun opgegeven gemiddelde hadden moeten doen. Het gevolg was dat moest worden berekend hoe groot het percentage bedroeg. Speelt iemand met een gemiddelde van één (d.w.z. dat hij in veertig beurten veer tig caramboles maakt) en hij heeft volgens de tellijst in dertig beuren dertig carambo les gemaakt dan heeft hij vijfenzeventig procent gehaald en in dit geval precies zijn gemiddelde gespeeld. Maar bij de meeste spelers kwam dat niet zo mooi uit en daar om was er een rekenmachine aanwezig, waarop mevrouw Van Ark de percentages berekende. Deze manier van uitwerken heeft goede diensten bewezen en toen mejuffrouw Henny Jager af en aan liep om de tellijsten bij de tafel der organisatoren af te leveren was reeds enkele ogenblikken na de in levering bekend hoe het met deze partij in werkelijkheid stond. De eerste partijen begonnen even na elf uur en de laatste werd twaalf uur daarna beëindigd. Er waren toen 232 wedstrijden gespeeld en 11.310 caramboles gemaakt (waarvan 1.760 in de finale). Had ieder volgens zijn gemiddelde gespeeld dan zouden er 13.233 caramboles, dus 1.923 meer gemaakt zijn, ofwel ruim acht caramboles per speler. Om de rond het middaguur optredende honger te stillen hoefden de door de Gro ningers meegebrachte koeken niet aange sproken te worden, want in een bovenzaal waren van twaalf tot twee uur broodjes en koffie te krijgen. PRAATMARATON Dwingt een biljartmaraton van twaalf uur reeds bewondering af, de praatmaraton is eigenlijk rondweg verbijsterend te noemen. Het zegt wel iets van het uithoudingsver mogen van sommige dames als men weet dat zij bij de garderobe elkaar ontmoetten, in gesprek raakten en 's avonds bij het op halen van de mantels nog in gesprek wa ren. Er zijn ook dames geweest, wier woor denstroom nauwelijks deze naam verdient: zij zaten alleen en zeiden zo nu en dan eens een paar woorden; maar de opletten de toeschouwer kreeg niet de indruk dat dit gebeurde uit spreekdwang dan wel om iets vriendelijks te zeggen tegen iemand die toevallig in hun buurt zat. Maar de meeste vrouwen zaten in groepjes, waar het, naarmate de dag vorderde, natuurlijk voortdurend luidruchtiger toeging. Uur na uur verstreek en het werd steeds duidelijker wie er aan de finale zouden meedoen Deze fotografelijk vastgelegde man moest tijdens ons biljarttoernooi worden gedis kwalificeerd. En terecht. Niet alleen hield hij zijn keu met slechts één hand vast, hij stootte ook nog met de achterkant, hetgeen een jammerlijk gebrek aan biljartkennis verried. Met verenigde interfiliale krachten is hij op straat gezet. Tegen zus uur was er in de poule der sterken nog één partij te spelen. Zouden de organisatoren robots zijn geweest, dan was die partij inderdaad doorgegaan, met het gevolg dat de maaltijd een klein uur had moeten worden uitgesteld. Nu even wel werd aan de hand van de gemaakte berekeningen vastgesteld, dat deze partij, gezien de uitkomst van de reeds gespeelde wedstrijden in die poule, absoluut geen invloed meer kon uitoefenen op de samen stelling van de finalistenlijst. Er werd daarom, in overleg met de betrok kenen besloten die partij niet te laten door gaan. Het is jammer dat een van hen later boos is geworden en zich heeft terugge trokken uit de kring van biljartende col lega's. Jammer, omdat hij een goede speler is, die heus wel kan begrijpen dat deze beslissing op goede gronden is genomen en beslist niet omdat de leiding hem zijn partij misgunde. In een feestelijke omgeving werd ge dineerd. Nadat de heer Beekman de fina listen had bekendgemaakt, sprak de heer Kranenberg (die de hele dag had meege speeld) de aanwezigen toe. Hij wees op het grote gevaar waaraan de wereld zo kort geleden was ontsnapt en was dankbaar dat wij, in plaats van in een oorlog te zijn verwikkeld, nu met elkaar konden biljar ten. Dat is heel belangrijk, belangrijker dan het ontevreden blijven staren op de prestaties of posities van collega's. Wij zijn een gemeenschap, waarin de een het nu eenmaal beter doet dan de ander, maar op een dag als deze moeten wij dit 2

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 24