GAAT (voor de derde maal) UW GANG, HEREN Vlak voor het ter perse gaan van dit nummer werden de plaats en de dag van het Derde Interfiliale Biljarttoernooi vastgesteld, zodat wij hieronder het inschrijfformulier kunnen afdrukken. Nadere bijzonderheden volgen. INSCHRIJFFORMULIER Hierbij geeft (naam) zich op als deelnemer aan het Derde Interfiliale Biljarttoernooi op zaterdag 3 november 1962 in het Park Hotel, Hobbemastraat, Amsterdam-C. Zijn spelgemiddelde is (het aantal gemaakte caramboles van een partij delen door het aantal beurten van die partij). Hij is werkzaam (filiaal, Amsterdam of drankenhandel) Zijn echtgenote/verloofde zal wel/niet meekomen*) Hij heeft de gulden inschrijfgeld betaald aan DatumHandtekening. doorhalen wat niet van toepassing is. Dit formulier moet vóór 1 oktober 1962 zijn ingeleverd bij de heer Beekman, Publiciteit, Amsterdam. wers probeerden hem in die deugd na te volgen door o.a. die koperen kroon aan de St. Bavo te schenken en door het Brouwershofje te stichten. De Sint-Maartensbeker herinnert aan de bloeitijd van het brouwersbedrijf. In de vijftiende en zestiende eeuw werd het Haarlemse bier wijd en zijd in den lan de verzonden hetgeen aan de industrie een grote vlucht gaf. De legendarische eendvogels die Jan Steen in zijn Delftse brouwkuip liet rond zwemmen teneinde leven in de brouwerij te brengen waren dan ook in Haarlem beslist niet nodig. Een voor die tijd aanzienlijk bedrag werd aan deze beker (zowel voor het ontwerp als voor het maken) ten koste gelegd: „Sulcx dat overgesien hebben de gewich- te van silveren cup bevonden is te we- ghen vier d'alff (fYl) pont en zeeven loot, beloopen met arbeijtsloon te zae- men de somme van drye hondert 't zes- tich carolus guldens vier stuyvers en een halff". Door de eendrachtige samenwerking van De Keijser en Goltzius kwam een proe ve van Oudhollandse kunstnijverheid tot stand, de bewondering van landgenoot en vreemdeling waardig. Komt dan, O Gij droge zielen, Komt rondom de Bierkan knielen, Zwelgen ongepegelt Graag- Haarlems Bier door Strot en Maag. In dit gedichtje, dat ik vond op een an dere Haarlemse gildebeker, betekent het woord 'ongepegelt' hier 'overvloedig, on matig'. De pegel of de pinne is een merk teken, door de stadsijker aangegeven en waarvan alle tinnen bekers en maten moesten zijn voorzien. De overheidszorg strekte zich namelijk in vele steden uit over het volschenken van de bekers tot de pinne. Al zal het 'rondom de bierkan' knielen in het Haar lemse gedichtje wel symbolisch moeten worden opgevat, toch was in meer dan één Nederlandse plaats de bierkan het voorwerp van diepe verering. G. W. Hardeveld Kleuver Jr. Kindenfoto gevonden In her. Het Witte Huis te Oegstgeest is een foto gevonden die waarschijnlijk ver loren is door een van onze inspecteurs tij dens de conferentie op Oud Poelgeest. Deze foto stelt een meisje van 5 a 6 jaar voor, met vlechtjes; ze draagt een effen donker kleurige jurk met een wit kanten kraagje. De foto kan worden afgehaald c.q. opge vraagd bij de redactie, hoofdkantoor, 2de verdieping. 10

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 12