A De heer F. Schiller op de receptie, welke de scheidende raad van beheer op 30 decem ber 1938 gaf. I""J et is voor mij niet eenvoudig over een groot Nederlander te schrijven, maar om dat mijn vader reeds sinds 1883 bevriend was met de directie van de Amstel Brou werij, zal ik gaarne aan uw verzoek vol doen en enkele regels wijden aan de na gedachtenis van jhr. Six van Hillegom. Deze was de opvolger van jhr. Ernest de Pesters als commissaris van de N.V. Ho telmaatschappij Schiller. Hij was zeer in onze zaken geïnteresseerd, bijzonder kun dig en vele malen onze gewaardeerde vraagbaak; vooral voor en gedurende de oorlogsjaren, toen malaise en ellende heers ten heeft de commissaris menig goed ad vies gegeven en heeft de directie van zijn juiste raad kunnen profiteren. Vele collega's bij wie hij ook commissaris was, zullen wel hetzelfde hebben onder vonden. Dat de heer Six een groot figuur was in Nederland, vooral in Amsterdam, weet een ieder die het genoegen heeft ge had met hem in contact te komen en velen zullen hem dan ook missen. Jarenlang was hij op honderden jubilea van zaken of verenigingen een zeer ge waardeerde vertegenwoordiger van de Am- stel Brouwerij of kwam hij als particulier en verraste dan iedereen met een toepasse lijke en geestige toespraak. Daarvoor moet men fijngevoelig zijn een sterk karakter hebben. Velen vergeten dat nooit. Ook de jaarlijkse Bockbieroptochten waren onder zijn leiding altijd succesvol, hetgeen eveneens geldt voor het Rembrandtfeest. Voor mij kwam er dan nog de achting bij voor zijn grote liefde voor kunst en kui tuur en zijn prachtige verzameling kunst voorwerpen en doeken van oude meesters, het idool van het oudadelijk geslacht Six, dat in deze tijd van techniek en overmatige sociale moeilijkheden de mensen bescha ving en fijn gevoel wist bij te brengen. Een groot geluk voor ons en ons nage slacht is, dat het museum intact blijft en de kunstschatten niet verspreid raken. Al dat schoons, vooral de schilderijen van Rembrandt, blijft ter bezichtiging in het museum aan de Amstel, waarvoor wij dank baar zijn. De heer Six was een aangenaam en voor komend mens, een waardig nazaat van de bekende burgemeester Six, die een intiem vriend was van onze grote Rembrandt. Hij wist heel veel, kon vlug reageren en met vaste hand leiding geven, eigenschap pen waarvan ontelbare belanghebbenden, b.v. zakenmensen, bestuurders van vereni gingen, particulieren en de gemeente Am sterdam hebben geprofiteerd. Met dankbaarheid hebben velen geluisterd naar de juiste, gevoelige en zuivere af scheidswoorden, die zowel de broer als de zwager in de aula bij de plechtige be grafenis van onze hoogstaande edelman en zijn lieve echtgenote hebben gesproken. Zij rusten in vrede. Frits Schiller 5

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 7