Verslag over ons jaar 1961 De directie betoont zich in het jaarverslag over 1961 niet ontevreden over onze binnenlandse omzet. De stijging die in vorige jaren al was begonnen, bleef aanhouden en voor het eerst in ons bestaan verkochten we in Neder land meer dan 500.000 hl. Het bierverbruik in Nederland blijft stijgen, zelfs onder omstandigheden die in het verleden zeker een daling zouden hebben veroorzaakt (b.v. de weersomstandigheden) Ook de export gaf reden tot voldoening in 1961. Ruim 26% van onze omzet kwam voor rekening van de afdeling Export en ten opzichte van 1960 steeg ons debiet in het buitenland met 12 (de Nederlandse bier export als geheel vertoonde een daling). Tn de uitvoer naar België en Frankrijk staat Amstel bier op de eerste plaats. De export naar verschillende Aziatische landen liep terug tenge volge van invoerverboden of belangrijke verhoging van invoerrechten; in Afrika daarentegen steeg de invoer van ons bier aanzienlijk. Waar meer verkocht wordt moet meer geproduceerd kunnen worden en daarom maakt het jaarverslag melding van de belangrijke uitbreidingen van gist-, filter- en legerkelders, het plaatsen van een nieuwe stoomketel en het begin van de werkzaamheden tot uitbreiding en vernieuwing van het brouwhuis. Op 1 november waren er 1.106 mensen in dienst van de brouwerij. De situatie op de arbeidsmarkt brengt mee dat wij zoveel mogelijk moeten automatiseren en rationaliseren; de investeringen in verband hiermee zijn weliswaar gezond maar moeten worden gedaan tegen de huidige hoge aanschaffingsprijzen voor kapitaalgoederen. De verkoopprijs van bier is daarentegen sinds 1957 niet veranderd. De stijging van de winst kan daarom geen gelijke tred houden met de omzetstijging. De Surinaamse Brouwerij N.V. bracht in het verslagjaar Amstel Gold op de markt. Over het per 30 september 1961 geëindigde boekjaar, dat weder om een hogere omzet te zien gaf, werd 18 dividend uitgekeerd. In Amerika openden zich interessante perspectieven doordat wij overeen komsten afsloten met Falstaff Brewing Corporation en Narragansett Brewing Corporation, die ons bier zullen gaan verkopen. De Antilliaanse Brouwerij N.V. kon eveneens haar dividend verhogen en wel tot 7 De omzet groeit minder snel dan die in Suriname, maar was niettemin bevredigend indien men de economische ontwikkeling op de Nederlandse Antillen in aanmerking neemt. De Jordan Brewery Ltd. keerde over het per 31 maart 1961 geëindigde boekjaar een dividend van 6 uit. De voorzieningen welke bij de S.A. Brasserie et Malterie Almaza te Beiroet moesten worden getroffen om in deze brouwerij Amstel bier te kunnen brouwen, waren aan het einde van het verslagjaar vrijwel gereed. Ver wacht wordt dat het eerste Amstel bier in juni 1962 op de markt komt. In de loop van 1962 hoopt men met de bouw van de brouwerij te San Juan op Porto Rico te beginnen. Poviet Producten N.V. behaalde een zeer bevredigende stijging van omzet en winst. Het aandeel van de export in de totale omzet bedroeg hier ruim 70 3

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 5