Voor de jonge sportslieden KAMPIOEN ZIJN VOOR DE WEDSTRIJD BEGINT Wanneer een B-ploeg wint van een A-ploeg, in wat voor sport ook, kan je rus tig zeggen dat het meestal de geestelijke instelling is die maakt dat er wordt ge wonnenof verloren. De lager geclas- seerden hebben gewoon besloten dat ze onverslaanbaar waren. Je kunt het noemen: de begeerte om te winnen, of zelfvertrou wen of vastgeslotenheid, maar eigenlijk is het: je voornemen die taak te volbrengen en je dan door niets te laten weerhouden het te doen ook. Wil je in je ploeg wat bereiken laten we zeggen in een voetbal elftal, maar het gaat op voor iedere sport dan kan je niet volstaan met alleen maar te oefenen volgens het rooster. Dan moet je meer doen. Dat is niet gemakkelijk. Het betekent min der tv kijken, minder dansen, vroeger naar bed en meer inspanning. Om uit te blinken moet je vertrouwen heb ben in je eigen bekwaamheid. Als je jezelf niet vertrouwt kan je ook niet verwachten dat een ander vertrouwen in je stelt. Als je de bal op het doel afschiet en je twijfelt of het doelpunt gemaakt zal wor den, zal hij waarschijnlijk het net missen. Als je ervan overtuigd bent dat hij raak zal zijn, zal je verbaasd zijn te zien hoe vaak het lukt. Dat wil niet zeggen dat je verwaand moet worden. Zelfvertrouwen is geloven in jezelf en dat moet je voor je houden. Ga je er over praten dan wordt het verwaandheid en verwaande spelers zijn een ergernis voor iedereen. Hij mag nog zo'n goede speler zijn, niemand mag hem. Wil je kampioen worden dan moet je den ken als een kampioen. Zeg niet: „We kunnen deze wedstrijd ver liezen". Zeg liever: „Deze wedstrijd gaan we win- kleinste baaltje mee naar huis genomen, want ze moeten eten en groeien. Dat is het noodlot van alles wat jong is het kan maar één richting uit: groter en ouder worden. Alleen vrees ik dat ik na burige kippen te eten moet vragen wil ik het nog beleven dat die baal voer leegkomt. En intussen kijken wij naar kuikens als de kippeboer naar het verkeer en zuch ten: wat een gewriemel. P.S. Dat er om de kruik een nieuwe sok wordt geschoven vraagt waarschijnlijk om een verklaring; de meeste mensen zouden hiervoor een oude sok hebben genomen. Het toeval wil dat ik die sok Wees innerlijk al kampioen voor de wed strijd begint. Soms verlies je, ondanks die prachtige vechthouding. Maar ook in het verlies kan je een kampioen zijn. Zoek geen uitvluch ten. Gooi het niet op de scheidsrechter. Maak je medespelers geen verwijten. Incas seer je verlies met waardigheid. Natuurlijk, het is pijnlijk' verliest een kampioen dan voelt hij dat wel degelijk. Maar toch stapt hij naar zijn tegenstanders toe en felici teert ze rustig en als het kan op humoris tische wijze. De ware kampioen komt tevens naar voren in de overwinning. Hij schept niet op, ver kneutert zich niet over het verlies van de anderen en hij laat hen ook niet extra voe- len dat hij gewonnen heeft. Zeg dat zij goed gespeeld hebben. Geloof maar gerust dat ze het vervelend genoeg vinden van je te hebben verloren. Aan nakaarten hebben ze echt geen behoefte. Een kampioen gebruikt geen nare trucjes om te winnen; hij speelt niet om koste wat kost te winnen. Hij speelt om te win nen met zijn bekwaamheden en vastbeslo tenheid. Zodra je onsportief gaat spelen, zal je zien dat je veel meer respect ver liest dan je afdwingt met te winnen. De ware kampioen geeft altijd het beste wat hij heeft of hij nu wint of ver liest. Hieruit kan je al opmaken hoe je moet zijn als reservespeler. Bereid je net zo goed voor op de wedstrijd als de jongens die het veld ingaan. Spreek ze moed in en wens ze sterkte. Zeur niet over de commissie die uitgerekend jou op de reserveplaats zette. Hou je gereed om in te vallen ook gees telijk. En wie weet speel je een volgende keer gewoon mee. over heb. Tegen Sinterklaas ging mijn vrouw plotseling breien, maar pas toen er een sok af was, stond de Goed Heilig Man al voor de deur en ik vond dan ook in de geschenkenmand een sok met een rijmpje, waarin ik verzocht werd deze sok als een symbolisch paar te aanvaar den; de bijpassende zou spoedig volgen. Nu beginnen beloven en breien alle twee met een b, maar het zijn totaal verschil lende dingen. Overigens is het bijzonder makkelijk om sokken te kopen en tijd rovend ze te breien, dus bleef het bij die ene sok. Enfin, nu hebben de kuikens er plezier van. DeW 20

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 22