DE AMSTEL BROUWERIJ ANNO 2200 Een toekomstdroom door G. Schutte. Het gebouw op de Mauritskade is niet meer. Van het complex der Amstel Brou werij is een maquette gemaakt dat in het museum bekeken kan worden. Brouwerij uit 1962, toen het bier brouwen nog in zwang was, dat staat op een bordje. In de catalogus staan leuke bijzonderheden uit die tijd: de employé's gingen op bromfietsen naar hun werk en men liet vrouwen voor gaan bij het betreden van. een kamer e.d. Wonderlijke gebruiken. Nil is dat allemaal anders. Het gebruik van vloeibaar bier is reeds lang verdwenen. Het bier is gecon centreerd in tabletjes van 5 en 6V2 mm doorsnede; ze zijn goudgeel of oudbruin. De tabletten van 6I/2 mm zijn aan de ach terzijde gestempeld met het woordje Gold. Men neemt aan dat dit de naam was van de chef van de afdeling waar de tabletjes werden vervaardigd. Vaten, flessen en blikken zijn overbodige dingen geworden. Het filiaal Heerlen kan, zelfs in carnavalstijd per brief worden be voorraad. De inspecteurs hebben doosjes ter grootte van een lucifersdoosje in hun bin nenzak en zij leveren direct af. De kastelein wrijft een tabletje fijn in zijn hand en laat iedere klant even snuiven. Na een flinke snuif is men al onder invloed, want alleen al het zien van een tablet maakt reeds lichtelijk beschonken. Grote stedebouwkundige veranderingen hebben in Amsterdam-Oost plaatsgegrepen. De fabriek waar de Amstel biertabletten worden geperst staat aan een brede bou levard De directeuren komen per raket, het personeel moet zich behelpen met atoom helikopter. Een der oudste werkers (zijn grootvaders vader moet nog met koperen brouwketels hebben gewerkt) kan aardige verhalen vertellen. Vroeger werd er aan verkoopbevordering gedaan, zegt hij dan, maar dat' moest ook wel want er waren toen nog 32 brouwerijen. Toen Amstel met zijn biertabletten kwam vielen ze een voor een af. Ja, die tijd was romantisch: de voordelen van fles en fust werden breed uitgesponnen, maar het bleef behelpen. Het tabletbier bracht een grote personeels inkrimping: in vijftig jaar tijds werd het personeel van 1.500 man teruggebracht tot 150. De rest kreeg pensioen, zoals men dat toen noemde. Ja, dat was die goeie ouyve tijd, mensen. Televisiebeeld tijdens de wedstrijd Benfica-Real Madrid. 18

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 20