NEDERLAND OP DE TWEEDE PLAATS Nederland brouwt en geen kleine beetjes. In 1961 een kleine drie miljoen hecto, dat wil zeggen ruim achtduizend hecto per dag. In I960 was die omzet ruim driehonderdduizend hecto minder, hetgeen neerkomt op 11,4%. De omzet steeg dus. Zo ging het ook met de hoeveelheid bier die in flessen werd verpakt: er gaat nu 59,2 flessebier om, tegen 58,7% vorig jaar: de rest is fust- blik- en stoopbier. De uitvoer van Nederlands bier is achter uitgegaan en wel op een dergelijke wijze dat wij 's werelds eerste bierexporteur Nog meer broers: Wij zijn twee broers Mag ik alstublieft 4 speldjes van U ont vangen. Ja niet voor mij zelf maar ik heb ook nog 3 broetjes Vleiers en flemers: Zou ik van uw bloeiende fabrieken een speldje mogen ontvangen Omdat ik een bewonderaar ben van uw firmaeen speldje te ontvangen van uw wereldvermaarde zaak Ik wens u veel geluk en voor spoed met u Brouwerij Ik bedank u alvast hartelijk. Doet u het? Ik stel veel belang in uw maatschappij Leergierig: Graag zou ik van u ontvan gen het gratis door u beschikbaar gestel de reclamemateriaal, omdat ik er veel uit kan leren Gaarne zou ik van u een speldje ontvangen van de Amstelbier met enige inlichtingen (Helaas te jong voor het jaarverslag.) Overbeleefd: Bij voor baat hartelijk dank voor de moeite van het lezen dezes en het sturen Toevoegen is een deftig werkwoord: Gaarne zou ik het speldje willen ont vangen om het aan mijn verzameling toe te voegen. Haast: Wilt u mij a.u.b. zo spoedig mo gelijk een speldje sturen. Meneer ik ben een verzamelaar van speldjes en ik zou het zeer op prijs stellen als u mij per omgaande een speldje wilde sturen BIJ VOORBAAT Is de vraag gesteld, dan moet er nog bij voorbaat worden bedankt U denkt mis schien, dat er geen eenvoudiger woorden zijn dan bij voorbaat, maar de kinderen leven op deze uitdrukking hun grillige fantasie uit: bevoorbaat, in voorbaat, mijn baat mijn dank, uit voorbaat, bij voorbaan, bij voorbaadt, bij voorbaard dank, bij voorbaar. Jan is de jongen die iedereen voorbij- niet meer zijn; deze plaats moesten we afstaan aan Duitsland. Ging er in 1960 nog 916.314 hl over de grenzen, in 1961 was deze hoeveelheid gedaald tot 865.653 hl, ruim 50.000 hl minder dus. De Duitse brouwerijen exporteerden (bij exportcijfers rekenen we altijd de scheeps- provisie mee) in 1961 965.043 hl, een kleine honderdduizend hl meer dan Ne derland. Gelukkig doet onze eigen export niet mee met deze dalende lijn, want deze geeft een verblijdende stijging te zien. streeft met zijn dankbaarheid: Dan maar vast ten hoogste bedankt. Tenslotte de ondertekening. Die ont breekt bij de meesten; hartelijk dank staat dan geschreven als handtekening. Ande ren tekenen wel: De Gebroeders Jan en Frits; Speldjesverzamelaar. Een vader die voor zijn zoontjes speldjes vraagt zegt Hartelijk Dank den Heer Boontjes. Kinderen zijn zeer ernstig als zij schrij ven en al moeten wij weieens lachen om hun pennevruchten, dan hebben zij dat toch niet bedoeld. Een uitzondering vormt Gerrit, die werkelijk geestig was met opzet: Mijn vader drinkt bij zijn vertier Zonder uitzondering pullen Amstelbier Ik (nog te jong) mag mij hieraan nog niet laven Maar wil alvast een speldje vragen Dan heb ik toch al Amstel „op" En krijg van pa niet op mijn kop. (Lijkt ons een onredelijke pa: vertier én Amstel bier en dan de kinderen nog slaan ook.) Ook buitenlandse kinderen schrijven. Het kan zijn dat deze ouder zijn dan de Ne derlandse kinderen die ons schrijven, maar zij schrijven en spellen veel beter. Een Duits meisje schrijft: Liebe Brauerei, ich bin ein leidenschaftlicher Sammler Een ander Duits kind schrijft: An die Besitzer der Amstel Brauerei. Er zijn ook verzoeken uit Oost-Duitsland en Tsjecho- Slowakije. Tussen al die duizenden lieve bedelaars is er plotseling één, die schrijft: Met blijdschap heb ik u speldje en u folders ontvangen. Daarvoor hartelijk dank. De W. 16

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 18