De kinderen van Nederland sparen speldjes Duizenden kinderen van Nederland verzamelen speldjes. Iedere dag brengt de post ons een stapel briefkaarten, door verzamelaartjes, met hun tong tussen de tanden geschreven, waarin ze verzoeken om een speldje een spelje - een speltje een speldtje spelletje een speeltje een spelltje en een speltsje XZ oor al die jonge hoofden en har- ten is het schrijven aan een grote onpersoonlijke bierbrouwerij een reuzenkarwei. Het begint al met het adres: hoe noem je nou zo'n zaak waar ze speldjes schijnen te hebben. Ze heten daar in Amsterdam in elk geval Amstel. Dus schrijft er een: Amstel Amsterdam of Aan Amstelbier Amsterdam of Amster Brouwerkerijen Amsterdam. Zou die brouwerij aan een straat gelegen zijn? Natuurlijk, dus Amstelbier Brouwers gracht Amsterdam. Er zijn er die de klok hebben horen luiden: Moutskade of Mouwritskade. Anderen munten uit in vaagheidAmstel bier Nederland, of in nauwkeurigheidAmstel bier Amsterdam Oost Mauritskade Noord-Holland; Ne derland zet een ander erbij. Ze geven speldjes uit, peinst Andries: Aaan Uit gave Amstelbier Amsterdam dus maar. De vader van de jongen in Sneek is blijk baar een oude relatie, want hij schrijft Aan de heer Tasma Amstelbier fabrieken afd. reclame en correspondentie Difay- str. 8 Amsterdam. WIE DEELT UIT? Wie zou die speldjes uitdelen? vraagt de jeugd zich af. Heel gemakkelijk, denkt Jan: Geachte Amstel. Geachte meneer van de Amstel bieren, schrijft Gert. Geen idee, denkt een ander: (Men. Mevr. Mejv.), of Mijnheer/Mevr. En dan zijn er variaties: M.H., Mijn(e) Heer(en), L.S. Waarde Heer, Mijne Geachte Heer, Geachte Mijnheer, Geachte Heren of Di rectie en dan Ditsie, die over haar let ters struikelt en er dus maar een paar weglaat: hoogachte Mijheer. Met Geachte Onderneming tenslotte worden we alle maal bedoeld. En nu de inhoud. Kort: Krijg ik alstublieft het speltje? Lang: Meneer, ik wou u eens vragen of ik alstublieft een speldje kreeg ik ben er pas aan het sparen en nou hoorde ik van een jongen het adres en nu dacht ik, ik zal eens vragen of ik ook zo'n speldje krijgt ik heb er nog maar 1 van de batavus en als ik er nou 1 van u hebt heb ik er twee en ik heb nog veel meer adressen misschien weet u ook nog wel een paar adressen als u dan het speldje opstuur stuurt u dan gelijk een paar adressen mee als u ze tenminste weet als u het speldje stuurt bent u vriendelijk bedankt. Zuinig: Sommige kinderen schrijven een schriftblaadje vol met Geachte Heren Mag ik asjeblieft het speltje van de Am stel bier; net als strafregels, onder elkaar maar met genoeg tussenruimte om ze te kunnen los knippen en daar gaat hun post. Niet zuinig: Als het iets kost koop ik het, of Als ik het betalen moet is niet zo erg, of Daarbij doen wij voor de on kosten 2 zegels erbij. Soepel: Gaarne zou ik van u willen ont vangen twee speldjes als het kan van de Amstel, of Ik zou u beleefd willen vra gen of u voor mijn en mijn broertje een speltje heeft van de Brouwerij. Al zou u er antwoord op geven dan ben ik u zeer dankbaar. Zielepoten: Stel me als het enigszins kan niet teleur, of Door toezending zou u me blij maken. Vaag: Zou u zo goed willen zijn mij het speldje dat bij mijn verzameling nog ont breekt toe te zenden. (Welk speldje is dat, Arie?) Ingewikkeld: Mag ik a.u.b. een speldje voor mij en mijn broertje Steven een speldje van U. Hartstocht: Mijn vriend Kees en ik zijn vurige embleemverzamelaars. Wij zijn verwoed op het verzamelen van speldjes en daartussen ook uw merk te kunnen vinden. Logisch: Wilt u zo vriendelijk zijn om mij een speldje te sturen want die heb ik nog niet. Onlogisch: Wilt u zo goed zijn om mijn een speltje te sturen want ik ben het kweit want het zat op een kussen. Ook: Meneer ik heb gehoord dat u ook speltjes stuurt, en nu ik ze ook spaar vraag ik of ik er ook een van u mag. Thuiswerker: Zou ik ook een speldje mogen hebben en a.u.b. wat reclamewerk. Gemeenzaam: Aangezien ik met mijn broertjes speldjes verzamel, vraag ik jul lie beleefd of jullie 2 speldjes van Amstel bier beschikbaar hebben. Tweeling: Wij zijn tweelingbroertjes, schrijft Jos (de tweelingbroer van Ad) en Ad schrijft ook een kaart: Wij zijn een tweelingbroer. 15

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 17