Aardigheid kan ook in een koekje zitten Beekman Lichtpuntjes Trakteren ter gelegenheid van een verjaardag of ander hoogtepunt in het leven, zoals een huwelijk, wordt over het algemeen in ons bedrijf beschouwd als een aangelegenheid die weinig weerstand ondervindt. Goed, men is in het ongunstigste geval een tientje kwijt, maar ,,ik vind een verjaardag een van de lichtpuntjes in het leven ook van het leven in een bedrijf en ik geloof daarom dat we dankbaar moeten zijn voor die lichtpuntjes; we moeten ze niet onopgemerkt laten voorbijgaan, omdat we tenslotte collega's zijn." Dat zei de heer Beekman van Publiciteit en mej. Wesseling van de typekamer had een soortgelijk oordeel: „We zitten een zeer groot deel van ons leven op de zaak; als er aanleiding is voor een verzetje laten we die dan aangrijpen. Wat is de volgende stap? Geen cadeautje en dan gaat de aardigheid er helemaal af." Mevrouw De Laat van de Poviet wees erop dat dit bedrijf merendeels uit kleine afdelingen bestaat, bevolkt door technici en laboratoriumpersoneel. Ieder maakt voor zich zelf uit hoe ver hij met zijn traktatie wil gaan. Heeft iemand veel te maken met een andere afdeling dan zal hij ook de mensen daar laten meedelen. „Nee, we geven geen cadeautjes", aldus de heer Dams van het laboratorium, „maar we trakteren elkaar wel en ik geloof niet dat de mensen van deze gewoonte af willen. Het hoeft niet altijd een duur slagroomgebakte te zijn, de aardigheid kan ook in een koekje zitten en ook zijn er mensen die een zelfgebakken taart meebrengen." „Ik zie de mensen elkaar weieens een sigaartje geven," zegt de heer Fokke van de Bottelarij, „maar snoeperij is er nooit bij." In Rotterdam trakteren de mensen van het kantoor elkaar altijd, hetzij op een gebakje, hetzij op een stukje boterkoek. Dit vertelde de heer Van Meeren- donk, die er aan toevoegde dat niemand het in zijn hoofd zou halen kwaad te zijn op degene die het trakteren achterwege liet. Cadeautjes worden ook daar niet gegeven. Op de Exportafdeling wordt wel getrakteerd en daar geeft men elkaar ook een verjaarsgeschenk. Dat vinden we leuk, zei men ons. Minder leuk achtte men het rondgaan met een intekenlijst voor een huwelijkscadeau ten bate van mensen met wie men nooit iets te maken heeft. Laat men die lijsten daar laten circuleren waar men de betrokkenen goed kent. Als hoofd van een uitgebreide dienst zei de heer Oudkerk: „Ik geloof dat iedere afdelingschef wel kan beoordelen of het trakteren ter gelegenheid van een huwelijk of verjaardag voor het personeel bezwaarlijk is. Laat niemand bang zijn dat men de sympathie zal verliezen als men niet trakteert. Ieder moet weten hoe hij zijn geld het beste beheert; komt het hem beter uit een koekje te geven dan een gebakje, of wil hij helemaal niet tracteren, het zij zo, laat hem of haar dat rustig voor zichzelf uitmaken." Een grote afdeling wordt gevormd door de Technische Dienst, die in drie verdiepingen is gehuisvest. Het lag voor de hand dat men al spoedig besloot de traktatie te beperken tot de verdieping waar men werkte, aldus de heer Poelenije. Het werd tenslotte nog verder ingeperkt tot de eigen kamergenoten en de mensen van de aangrenzende kamer delen nu ook mee. Natuurlijk zijn er ook stemmen opgegaan die tegen het trakteren zijn, maar nogmaals: over het algemeen ondervindt deze zaak geen of weinig weerstand onder ons personeel. In de grond van de zaak achten wij dit een gezond verschijnsel en er blijkt ook een beetje uit, dat men geven zaliger vindt dan ontvangen. G. J. Fokke Sigaartje 5

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 7