Door de typekamer, waar de machine;; even zwijgen voor een gelukwens en een traktatie. Dat is ruw geschat 7,50. Een heel bedrag voor eén typiste, die in haar eigen levensonderhoud moet voorzien. Maar ze kan niet achterblijven, want de anderen doen het ook. En lustig rolt de bal voort. Door de kamers van de bazen, de afdelingschefs, de bedrijfsleiders, de directiesecretarissen, de directeuren. Allen doen zij mee. Omdat het zo'n aar dige gewoonte is, omdat de anderen het ook doen En zó kan het gebeuren, dat de jarige op zijn geboortedag van de bakker een rekening van laten we 't niet over drijven 50,gepresenteerd krijgt „voor gebakjes aan U geleverd". Zonder dat hij daarover bij de boekhouder een declaratie kan indienen „voor traktatie aan U verstrekt". Vindt u 't tóch over dreven die vijftig pop? Maar het komt voor. Want de moeilijk heid is, dat je niet Jansen, met wie je in het werk nogal eens te maken hebt, wél een gebakje kunt geven, maar Pie- tersen, die bij Jansen op de kamer zit, niet. En zo ga je maar door. Want en daar zit 'm de kneep de anderen doen het óók. Er wordt niet anders verwacht. Zelfs de aard van de traktatie wordt de jarige min of meer opgedrongen. Immers, hij kan niet met toverballen voor de dag komen, wanneer collega X de vorige week roomhoorns heeft uitgedeeld. En terwijl om hem heen gretig en onder vrolijk gekout de lekkernij verorberd wordt, staart de jarige naar zijn reke ning van 50,en bedenkt met wee moed hoe zijn vrouw heeft moeten spa ren om dat elektrische scheerapparaat van 47,50 voor zijn verjaardag te kunnen kopen. En door de drogreden, dat hij in de loop van het jaar dat bedrag wel weer inhaalt met de taartjes van zijn verjarende col lega's wordt de pil slechts schamel ver guld. Hij houdt het gevoel, dat hij zijn geld beter had kunnen besteden. Wie bindt de kat de bel aan? Het is geen kwestie van krenterigheid, maar eenvoudig een gevolg van het feit, dat de traktatiegedachte in de hedendaag se onderneming niet meer op zijn plaats is. Dat komt door de groei van het bedrijf. Maar ook de gewijzigde struktuur van het werk. Het sterk uitgebreide aantal functies en de vér doorgevoerde specia lisatie maken het onderlinge contact min der intensief dan vroeger het geval was. Hoe echter van deze ingewortelde ge woonte af te komen? Wie zal deze weinig gewaardeerde, maar bijzonder vasthoudende kat de bel aan binden? Dit moet geen kwestie zijn van iemand, maar van iedereen, of, met andere woor den, van onderling overleg. Van niemand kan en mag verwacht wor den, dat hij de eerste zal zijn, die met de gewoonte breekt en alle bedekte en openlijke toespelingen ten spijt, zijn ver jaardag laat voorbijgaan zonder de ge bruikelijke bestelling bij de taartjeswin kel te doen. Maar wel is het een onderwerp om eens openlijk over te praten en ieder ronduit zijn mening te laten zeggen. Mocht in een dergelijk gesprek blijken, dat de verjaardagstraktatie toch door iedereen op prijs wordt gesteld, dan zal zij daarna met des te meer waardering worden aanvaard. In het andere geval, wanneer dus de meerderheid zich vóór afschaffing uit spreekt, zal tot veler opluchting een ein de kunnen worden gemaakt aan een tra ditie, die dus als goede gewoonte begon nen is, maar thans als ongewenste erfenis wordt meegedragen. Wat denken onze lezers ervan? De re dactie zou graag uw mening horen over dit zoetzure onderwerp en zal de binnen gekomen reacties in een volgend num mer publiceren. PUP IN DE PUL of EEN HALVE LITER HOND

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 7