BP asr ia sas ar 00 m 0 0 plssljr SS0SQ0 000) 0 0 0000 000 40000 ga J ar J000S 00kJ00 00 or' .00 ©a P ^ssssss 3000002 Ons etikettenmagazijn is betrekkelijk klein, maar er liggen miljoenen etiketten opgeslagenin één schap wel i15.000 Ze worden beheerd door voorman H. de Vries, aie men hier bij de pilseneretikelten ziet. kort leven en voordat het versleten is, moet het er al weer worden afgehaald. Van veel belang is dus, dat het papier gemakkelijk van de flessen kan worden losgeweekt, wanneer deze weer in de spoelmachine worden schoongemaakt. Ik begon respect te krijgen voor dit won- derpapier en vroeg: „Wordt dit papier nu in grote rollen, net als krantepapier, bij u afgeleverd?" „Nee", antwoordde de heer Verweij. „het papier dat aan al deze eisen voldoet, wordt door de papierfabriek in vellen afgeleverd en op ieder vel kunnen onge veer zestig etiketten worden gedrukt." Nu kan dit drukken geheel in offset ge beuren, maar wil men werkelijk heel mooi, diep zwart hebben, dan wordt vaak boekdruk ingeschakeld. Sommige etiketten worden met goud be werkt en dat levert een extra moeilijk heid op. Gewoonlijk worden kleuren met inkt op het papier aangebracht, maar voor gouddruk is poeder nodig. Deze eti ketten worden eerst geheel klaar gemaakt (op het goud na) en gedroogd. Dan gaan de vellen weer de pers in en worden de plekken die uiteindelijk goud moeten worden met een kleur bedrukt, die wat op goud lijkt, bijv. geel. Het is van het grootste belang, dat dit geel niet droogt, want de vellen gaan in ds goudpers, ter wijl de inkt nog nat is. „Het is jammer dat echt goud niet voorkomt in dit poe der, want de pers is er helemaal mee bedekt", dacht ik zo terloops, maar con centreerde me toen direct weer op de uitleg van de heer Verweij. Het goud poeder wordt op de etiketten geblazen en blijft natuurlijk op de vochtige inkt plak ken, waarna het overtollige poeder van de etiketten wordt afgehaald en het ge heel wordt gedroogd. Ik wilde de heer Verweij al gaan bedan ken voor zijn rondleiding en goede uit leg, want ik veronderstelde, dat het etiket na dit stadium, op het snijden na, klaar zou zijn. „Nu gaan we eens kijken naar één van de belangrijkste gedeelten van het pro cédé", zei mijn leermeester en nam me mee naar een apart zaaltje, waar een lan ge machine stond. VERNISSEN J-foe goed het papier ook is, het zou toch niet bestand zijn tegen de ruwe behandeling die een fles bier krijgt te verduren. Krassen zouden het aanzien van het etiket sterk doen dalen, maar wat kan er niet gebeuren met een fles die tegen de houten wand van een kist staat te schudden op weg van Amsterdam naar Groningen? Om deze moeilijkheid zo veel mogelijk te ondervangen is men op het idee geko men om het bedrukte etiket met vernis te bestrijken. Dit klinkt eenvoudig, maar het is zeer zeker geen peuleschilletje. Een rol brengt een zeer harde vernis aan, waarna de duizenden vellen onder sterke lampen schuiven, die de vernis snel drogen. Eén voor één komen de vellen uit de machine en men kan ze buigen zo veel en zo vaak men wil, de vernis zal 2

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 4