Het papiertje dat de bottelarij kan stilleggen A Is u drukker was en alle jlesetiketten voor de Amstel Brouwerij moest drukken, dan zou een jaarlijkse order van vele tientallen miljoenen stuks een hele normale op dracht zijn. Menig drukker zou in zijn nopjes zijn met zo een order, maar toch is het zeer moeilijk deze kleine papiertjes te maken. De heer J. Verweij van de Drukkerij Verweij in Mijdrecht (voorbij Uithoorn), heeft mij op prettige manier veel wetenswaardigs over het drukken van onze etiketten verteld en na de vele problemen aangehoord te hebben, verging mij de lust om ooit zelf een drukkerij te beginnen. JUISTE VEZELRICHTING IDe moeilijkheden beginnen al direct bij de aankoop van het papier, dat van een speciale kwaliteit moet zijn, want het Amstel-etiket heeft een kort, maar heel hard leven. De eerste eis die men aan het etiket stelt, is dat het niet rimpelt, wanneer de gom opdroogt. Het zou een zeer slechte reklame zijn als alle etiketten op onze flessen een plooienpa- troon zouden tonen. En dan is er de kwes tie van de houtvezels, die net als in zo veel andere soorten papier, ook in onze etiketten voorkomen. Deze vezels liggen in één richting en vouwt u het papier in de richting van de vezels, dan zal het velletje gemakkelijk meegeven, vouwt u het in de andere richting dan zal het vou wen veel stugger gaan. Werd het etiket nu in de verkeerde richting bedrukt, dan zou het papiertje zich niet gemakkelijk voegen naar de ronding van de fles met het ogenblikkelijke gevolg, dat de eti ketteermachines zouden weigeren. Ge beurt dit op grote schaal dan kan de hele bottelarijproduktie op losse schroe ven komen te staan. De juiste kwaliteit papier kan de papier industrie tegenwoordig leveren, maar zo als gezegd, heeft het etiket slechts een Ben van de vele etiketteermachinei op de bottelarij. Duidelijk zijn vijf van de zes stapel tjes etiketten te zien, met daaronder de gomrollen. De flessen worden per zestal door de machine geleid. 1

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 3