Over stijgen en stuwen in het huis van de AAC Het huis van de Amstel American Cor poration te New York is een beroemd huis, het hoogste kantoorgebouw ter we reld, het Empire State gebouw met hon derdtwee verdiepingen. De AAC bewoonde oorspronkelijk de vijfentachtigste, maar huist nu op de twaalfde verdieping. Hierdoor zijn de medewerkers van de AAC gedwongen van een andere lift ge bruik te maken dan voorheen, toen zij de snellift namen die in één ruk naar de tachtigste verdieping stijgt en dan pas stopt op verzoek. Werkt men op de twaalfde verdieping dan is men aangewe zen op de langzame lift, die niet verder gaat dan de twintigste verdieping: wie hoger wil moet overstappen. De liften (hier elevator genaamd) wor den bediend door mannen, die o.a. tot taak hebben erop toe te zien dat geen voorwerpen van enige omvang op on wettige wijze het gebouw verlaten. Stapt men b.v. met zijn kofferschrijfmachine in de lift, dan weigert de liftbediende u mee te nemen als u geen bewijs kunt tonen waaruit blijkt dat u in het rechtmatige bezit bent van de schrijfmachine. Zou de bediende deze controle verzuimen, dan loopt hij de kans betrapt te worden door zijn chef, de starter, die op de begane grond zijn taak vervult. De starter laat de lift pas vertrekken wanneer er vol doende passagiers zijn en is verantwoor delijk voor de goede gang van zaken. Behalve duizenden mensen moeten er da gelijks ook vele duizenden liters water naar boven, een probleem dat ingewik kelder is dan dat van het personenver voer. Per dag is er in het Empire State gebouw 750.000 liter water nodig, maar als het warm is (en het kan in New York bijzonder heet zijn) gaat er per dag wel anderhalf miljoen liter door de lei dingen, een hoeveelheid die tot de ver beelding gaat spreken als men weet dat de Amstel Brouwerij per dag twee mil joen liter water gebruikt. Al dat water moet omhooggestuwd wor den en voor de bewaring zijn op de ver diepingen 102, 85, 63, 46, 31 en 21 voor- raadtanks aangelegd. Hiervan worden alleen die van 85, 46 en 21 direct van de waterleiding uit volgepompt, de tank van 63 wordt op peil gehouden door 85, die van 31 door 46, bovendien houdt 31 een hulptank op 42 gevuld. Van 85 uit wordt een tank op 102 gevoed. Deze waterver plaatsing vereist vele krachtige pompen, waarvan de grootste een vermogen heeft van 200 pk en een capaciteit van 1.325 liter per minuut. Het gehele stelsel van pompen en voorraadtanks kan natuurlijk onmiddellijk gebruikt worden voor brand- blusdoeleinden. Ja, er wordt veel water gebruikt in dat huis van de AAC, maar wanneer de AAC'-ers en hun medebewoners een koe le dronk wensen (en dat gebeurt nogal eens, want de klimaatregeling maakt de monden droog) wandelen ze naar een hoek van hun kantoorlokaal om een Amstel Holland Beer te drinken, denkt u? Neen, meestal nemen ze een water dicht puntzakje uit een standaard en tap pen een ijskoud slokje uit een glazen vat. Dat water komt niet uit het Empire State gebouw, maar wordt geleverd door een particuliere leveranciers van ijswater. Winden houden ons bezig Meer energie dan alle elektrische cen trales in de Verenigde Staten in een jaar kunnen verwekken, zou nodig zijn om bij windstilte de winden die er op aarde waaien, aan de gang te brengen. Overigens houden de winden ons wel bezig. Zouden ze daarom vrouwenamen krijgen? Er zijn in alle ernst ingezonden stukken geschreven (door vrouwen) om daartegen te protesteren. Orkanen en ty- fonen teisteren op gezette tijden grote delen van de aarde. Het zijn zware tro pische cyclonen met windsnelheden van meer dan honderd kilometer per uur en hoger. Worden ze gevormd boven de tropische gebieden van de Atlantische Oceaan, de Caraibische Zee, de Golf van Mexico, het oosten van de noordelijke Stille Oceaan, de zuidelijke Stille Oceaan en de zuidelijke Indische Oceaan, dan heten ze orkanen. Tyfonen komen uit het noorden van de Stille Oceaan (ten westen van de Inter nationale Datumgrens) en cyclonen ko men van de noordelijke Indische Oceaan, de Golf van Bengalen en de Arabische Zee. Carla was een orkaan, omdat zij in het westelijke deel van de Caraibische Oceaan gevormd was; Nancy ontstond in de noordelijke Stille Oceaan en heette daarom tyfoon. 12

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 14