DOOR MIDDEL VAN KOKEN KOELEN WE Achttien miljoen liter hier moeten we elke minuut van de dag en de nacht in onze brouwerij koelen, evenals 33 gisthakken met een inhoud van 3.400.000 liter, vele duizenden vaten gevuld met bier en dan niet te vergeten de kistenkelder waar tien duizenden flessen klaar staan om te wor den verzonden. Alles bij elkaar een res pectabele hoeveelheid en daarom is het niet te verwonderen dat de koeltechniek is uit gegroeid tot een wetenschap met een hand leiding van talloze dikke delen. TZ oelen is goed beschouwd alleen maat de kringloop van een vloeistof, die op de te koelen plaats wordt gekookt. Dit klinkt vreemd, maar als we het systeem van dichtbij bekijken dan zal dit eigenaar dige feit gemakkelijk te begrijpen zijn. De kringloop die de vloeistof in ons geval ammoniak maakt, zullen wij in een willekeurige ruimte gaan volgen, waar een buis loopt met het bedoelde prikke lende vocht, dat zich beweegt in de rich ting van de te koelen kelder. Na korte tijd bereiken we deze en zien de ammoniak via een regelventiel verdwijnen in een appa raat, dat verdamper genoemd wordt en op verschillende manieren uitgevoerd kan zijn. De naam van het apparaat verraadt al wat daar gaat gebeurende ammoniak die tot nu toe vloeistof is gebleven, verandert vrij snel in damp en dit veroorzaakt koude. In de brouwerij ongeveer twaalf graden onder nul. Een kilo lucht Om uit te leggen hoe het komt dat door dit systeem koude gemaakt kan worden, moeten we ons even bezig houden met de luchtdruk, een pannetje water en een rood gloeiende steen. Op elke vierkante cm van het aardopper vlak (op zee-niveau) drukt een kolom lucht die tot aan het einde van de damp kring reikt met een gewicht van één kilo. Deze luchtdruk is de oorzaak, dat we moe ten wachten totdat het water in ons pan netje 100 graden is, voordat het gaat koken. Staan we op een berg van 4.000 meter, dan is diezelfde kolom lucht 4 km korter en is de luchtdruk iets lager, waardoor water reeds onder de 100 graden kookt. Nu kunnen we ons gemakkelijk voorstel len, dat we deze druk kunstmatig kunnen wegnemen. Onder een glazen stolp wordt de lucht weggezogen en hoe meer lucht eruit verdwijnt, hoe lager de luchtdruk zal worden. Zouden we onder deze stolp een pannetje water aan de kook willen brengen dan zou, bij steeds lagere lucht druk, het water bij steeds lagere tempe ratuur gaan koken. Er is nog een inte ressant verschijnsel dat zich voordoet bij het koken van een vloeistof: het koken de water onder de stolp verdampt en de ze verdamping onttrekt warmte aan de kleine ruimte aan de binnenzijde van de stolp. Dit is te vergelijken met een be zweet mens. Het vocht in zijn lichaam is gedeeltelijk op zijn huid gekomen en is gaan verdampen, hetgeen warmte aan zijn lichaam onttrekt. Als hij rustig gaat zit ten, zal hij het weldra koud krijgen. Het zelfde vinden wij terug bij een pannetje water dat wordt gezet op een roodgloei ende steen. Na verloop van korte tijd zal het water warmte hebben onttrok ken aan de steen, die koud is geworden, terwijl het water warm is. Als wij nu gelijkmatig de druk vermin deren in de stolp, zal het water zonder verwarming van buiten, steeds blijven ko ken en we kunnen zelfs een temperatuur van een graad boven nul bereiken, ter wijl het water lustig doorgaat met bor relen en dan plotseling zien wij dat het water ijs wordt. Nu gaan we terug naar onze kelder. Langzaam stroomt de ammoniak in de verdamper, waar pompen de druk heel laag houden. Daardoor kan de ammoniak direct gaan koken, waardoor verdamping 7

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 9