O Directeur Kronenberg beschermheer schutterij Zaterdag 9 december j.l. is onze directeur, de heer P. Kronenberg, op feestelijke en plechtige wijze geïnstalleerd als beschermheer van de Edele Noble Jonge en Agtbaere Schutterije der Stad en Vrijheyd Valkeborgh. Zijn voorganger als beschermheer was Jhr. Six van Hillegom. Als beschermvrouwe werd die dag geïnstalleerd mevrouw E. H. Milders-van Anrooy uit 's-Graver.hage, die reeds enige jaren de schutsmoeder van het gilde was. J n het schutterslokaal, het tegenwoordi ge café Crutsen aan de Grote Straat te Valkenburg kwam men bijeen en daar ook inspecteerde de heer Kranenberg de voltallige schutterij, de trots en glorie van Valkenburg en een der oudste van ons land die in vijf jaar tijds van acht tien tot ruim vijftig geüniformeerde le den uitgroeide. Even later namen hij en mevrouw Milders het défilé af. In Grand Hötel Berg en Dal werden be schermheer en beschermvrouw geïnstal leerd door de president van het gilde, de heer Chr. Huynen, die hun een gekalli grafeerde oorkonde met draagmedaille overhandigde. Het was nu de beurt aan het gilde om wat te ontvangen: acht kla roenen, waaronder één nog door jhr. Six van Hillegom geschonken en die nu door de heer Kranenberg werd overhan digd. Met behulp van deze instrumenten hoopt de schutterij dit jaar op het wereld muziekconcours te Kerkrade een gooi te doen naar de erepalm. Daarna ging men aan tafel, een uitgebrei de Limburgse Schötters-koffietoafel, be staande uit vele gangen. Hierbij sprak de heer Kranenberg de tafelrede uit. Hij me moreerde jhr. Six van Hillegom en haal de herinneringen op aan zijn eigen jeugd, die hij in Maastricht doorbracht en aan de oorlogstijd, toen hij in Margraten werkte vermomd als boerenknecht. Hij wees op de roemruchte geschiedenis van de Jonge Noble. De schutterijen, aldus spreker, zijn meer dan een folkloristische merkwaardigheid zij zijn de handhaaf- sters van tradities, die het desem van ons leven en de inspiratie van onze kuituur vormen. Aan het eind van zijn rede deelde de heer Kranenberg mede, dat hij de schut terij twee uniformen aanbood, waarvoor de gildebroeders dankten met een gul applaus. Deze dag eindigde met een gezellig sa menzijn in de ontvangstzaal van ons fi liaal te Heerlen, waar ook burgemeester Breekpot en wethouder Swart van Val kenburg zich bij het gezelschap voegden; beiden getooid met lint en pul, als bewijs dat zij behoren tot de chevallerie de la bière Amstel, waarin zij korte tijd tevoren plechtig waren opgenomen in de Gijs- breghtkelder. De nieuwe beschermheer van de schutterij toost met de burgemeester van Valkenburg, de heer Breekpot en met de president van de Jonge Noble, de heer Huynen. Aan de andere zijde van de heer Kranenberg zit wethouder Swarts van Valkenburg. Staande: de commandant, de koningin en de koning van de schutterij. Plaats: 't Zolderke van ons filiaal te Heerlen. 6

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 8