AMSTEL Efficiency en gemeten tarieven (slot) In het voorgaande artikel hebben wij uiteengezet, dat voor ieder werk waar voor een tarief wordt vastgesteld, ar- beidsstudies worden verricht. Aan de hand van deze arbeidsstudies wordt dan bepaald hoeveel B voor een bepaald werk gegeven zal worden. Bij het voorbeeld, dat in genoemd artikel werd gegeven, gingen wij uit van een werk, dat slechts uit één element bestaat. In de praktijk zal een werk veelal uit meer dan één element bestaan. Het tarief wordt dan op de volgende manier berekend. (Wij wijzen erop, dat dit slechts een voorbeeld is.) Stel dat een pallet (stapelbord) met dozen blikbier ge wogen moet worden. N.T. R.F. Aant. B's 1. Transport naar de weegschaal 25 1.14 0.475 2. Wegen 17 1.12 0.318 3. Transport terug naar stapel plaats 21 1.14 0.400 Totaal aantal B 1.193 Diversen 0.036 Tarief 1.229 B/pallet N.T. normtijd die dus aan de hand van verschillende arbeidsstudies is vastgesteld. R.F. rustfactor die voor ieder element afzonderlijk wordt vastgesteld. Het verplaatsen van de zwaar beladen pal let is natuurlijk moeizamer werk dan het aflezen van het gewicht op de weegschaal. Daarom is de rustfactor voor het transport hoger dan voor het wegen. U zult mis schien zeggen, dat het aflezen van een schaal zo weinig vermoeiend is, dat er helemaal geen of heel weinig rust nodig is. Bedenkt u echter dat de rustfactor ge geven wordt voor ieder element, alsof dit de hele werkdag wordt volgehouden. U zult dan begrijpen, dat ook het aflezen van een weegschaal vermoeiend kan zijn omdat het aandacht vraagt. Natuurlijk kan men door het toekennen van een rustfactor niet voorkomen, dat men aan het eind van de werkdae vermoeid is. en dus rust en ontspanning nodig heeft. Sommige tarieven geven bijzondere moei lijkheden. Dit kan het geval zijn bij arbeid in een groep of aan een machine. Er werken twee mensen samen aan één machine. Uit arbeidsstudies blijkt, dat de één een hoeveelheid arbeid van 8B moet verrichten en de ander een hoeveelheid ar beid van 6B. Het is natuurlijk vervelend als twee mensen samen iets moeten doen, waarbij de een meer werk moet doen dan de ander, maar het kan nu eenmaal niet anders. In dat geval wordt het tarief als volgt berekend. NIET RECHTVAARDIG Stel dat X, die 8B moet verrichten, zijn stuk werk prima en snel doet. Als hij dus een optimale prestatie levert, zal hij dat werk kunnen verrichten in 6 minuten. Als Y eveneens zijn werk verricht met een optimale prestatie, dan zal hij klaar zijn in A]/) minuut. Werken zij beiden dus even hard dan moet Y minuut wach ten voordat het stuk klaar is. Dat is dus gedwongen wachttijd. Hoewel Y daaraan niets kan doen zou het niet rechtvaardig zijn beiden op dezelfde wijze te belonen. Immers, Y hoeft regelmatig eventjes niet te werken, of wel hij kan het op zijn ge mak doen. METHODETOESLAG Stel dat beide mensen een uur werken en dat zij in dat uur tien stuks maken, dan heeft X dus 80B per uur verricht en Y 60B per uur. Als er dus geen bijzonder Met recht een reuzenrondje kan men deze bovenmaatse lichtbak noemen. Hij is ont worpen voor punten, waar voldoende ruim te is om extra-aandacht te vragen voor ons bier. De afmeting van de lichtbak, die met bevestigingsbeugels twee meter meet, komt goed tot uiting naast de gestalte van mej. Henny Jager. 3

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 5