Nieuwe brouwerijen ïrt de nieuwe wereld Zoals in ons vorige nummer werd gemeld, zal de Amstel Brouwerij zowel op Porto Rico als in Nassau, de hoofdstad van de Bahama eilanden een brouwerij stichten. Porto Rico (of liever Puerto Rico rijke haven) ligt tussen het eiland Haïti (waarop de republiek Plaïti en de Domini caanse Republiek gelegen zijn) en de Klei ne Antillen. Het is een eiland met een tropisch klimaat, waar behalve in september en oktober altijd de passaat waait. Er wonen een kleine 2J/j miljoen mensen, die voor het merendeel Spaans spreken: 250.000 van hen bevolken de hoofdstad San Juan, aan de noordkust. Iets ten oosten van deze stad zal de brou werij verrijzen. Porto Rico werd in 1493 door Columbus ontdekt en heeft sindsdien eeuwenlang onder Spaans gezag gestaan. In 1898 ging het bijna geruisloos over in Amerikaanse handen. Nu is het een zelfbesturend terri torium van de Verenigde Staten: Portori- canen zijn Amerikaanse staatsburgers, die evenwel niet vertegenwoordigd zijn in het huis van afgevaardigden; ze betalen geen federale belasting en kiezen zelf hun gouverneur, die hen regeert volgens hun eigen grondwet. VRIJ VERKEER Van en naar de V.S. is er dus vrij verkeer en de grootste uitvoer van Portoricaanse goederen gaat dan ook naar de Amerikaan se markt, omdat daar dus geen invoerrech ten worden geheven. Porto Rico is altijd bijzonder arm geweest doordat het nagenoeg alleen moest bestaan van de suikeropbrengst; werkloosheid was dan ook een gesel van dit prachtige land. Dit is nu aan het veranderen: met grote energie wordt aan de ontwikkeling ge werkt en vanwege de geboden faciliteiten zijn honderden Amerikaanse bedrijven ertoe ocergegaan zich op Porto Rico te vestigen; ook het aantal toeristen is de laatste tien jaar sterk toegenomen; New York ligt vier uur vliegen per straalvliegtuig van San Juan verwijderd. Binnen niet al te lange tijd zal op Porto Rico Amstel bier gebrouwen worden en ons kwaliteitsprodukt zal er een goede kans maken Uitgewerkte tekening naar het architectenontwerp van de brouwerij te San Juan, Porto Rico, toont in het midden het brouwhuis met links ervan de silo's en nog verder links de bottelarij. Het langgerekte gedeelte vooraan herbergt de kantoren, rechts achter is de machinekamer en achter het brouwhuis bevinden zich onzichtbaar op de plaat) gist- en legerkelder. 1

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 3