m m HHMHHHMHHMHHMWHi Zeehondenjacht aan het strand van Falsterbo Het Spongat gaat ook over de landsgrenzen, naar onze relaties b.v. die Amstel bier in den vreemde importeren. Zo komt het o.a. bij de heer Sven Clase in M.almö, Zweden en al kan de heer Clase niet alles lezen wat dat Nederlandse Spongat bevat, toch is zijn belangstelling voor ons blad zodanig, dat hij de moeite heeft genomen iets te vertellen over de jacht op zeehonden. Wij zijn de heer Clase hiervoor zeer erkentelijk en laten zijn verhaal hieronder volgen. Aan de zuidkust van Zweden liggen twee stadjes, Falsterbo en Skanör. Deze zijn be kend als de tweelingsteden; ze zijn zeer idyllisch en tellen samen slechts negen honderd inwoners. De twee stadjes hebben een gemeenschap pelijk gemeentebestuur en één burgemees ter en de predikant dient zowel de gemeen te van Skanör als die van de oude kerk te Falsterbo. Eén politieagent patrouilleert tussen de twee plaatsen. Vijfhonderd jaar geleden waren ze zeer be langrijk; tegenwoordig zijn het badplaat sen en worden ze druk bezocht door Zwe den en buitenlandse gasten. In het grote luxe-hotel Falsterbohus kan men vele talen horen spreken en aan het strand treft men badgasten uit tal van landen aan. Er zijn drie prachtig gelegen golfbanen, vele ten nisbanen, rijpaarden enz. enz. ln laag water wordt de gevangen zeehond door middel van stroppen om staart en kop aan boord van de boot gehesen waar hij tenslotte na veel moeite op de voorplecht een plaatsje vindt. V.l.n.r. de heren Eb bes son, Norman en Leif Clase. Bovendien bezit Falsterbo een hoogst in teressante verblijfplaats van trekvogels waar men in de herfst miljoenen vogels kan zien, zoals buizerds, haviken, duiven en vinken, die van Scandinavië naar Zuid-Europa en Afrika trekken. In de Baltische Zee is de zalmvisserij een voorname en goedbetaalde bezigheid van de visserbevolking in Zuid-Zweden. Maar de zeehonden maken veel jacht op de zal men, hetgeen dan ook de reden is, dat de overheid een geldprijs beschikbaar stelt voor iedere geschoten zeehond. Toch is het zeer moeilijk een vergunning voor het jagen op zeehonden te verkrijgen en er is maar één man, de heer Ebbesson uit Ska nör, die zo'n vergunning heeft. Hij is een goed scherpschutter, die nooit zal schieten tenzij hij overtuigd is, dat zijn schot raak is. Maar hij moet een snelle motorboot hebben om de zeehonden op te sporen en te volgen. De heer Leif Clase heeft een Volvo-Aquamatic raceboot en daarmee volgt hij met een snelheid van 35 tot 40 knopen de zeehonden en probeert ze op de zandbanken of in laag water te krijgen. Wanneer de zeehonden naar de oppervlak te komen om adem te halen is het kriteke ogenblik aangebroken voor het schot van de heer Ebbesson. Dan begint het zware karwei om het dier aan boord te krijgen. Meestal wegen zeehonden honderd tot hon derdvijftig kg, maar er zijn er bij die wel 275 kg wegen! Zo'n zware jongen is op bijgaande foto's te zien; de jagers namen het dier op sleeptouw en bereikten zo de haven van Skanör. Hier betaalde de haven meester een prijs van vijftig Zweedse kro nen. De huid ging naar een looier en het vlees was zeer welkom in een nertsen kwekerij In Groenland eten de bewoners de verse zeehondenlever en zij zeggen dat het een delicatesse is. Elke jachtpartij is het onderwerp van vele gesprekken tussen de inwoners en de be langstellende toeristen en men toost dan met een glas Amstel bier, een merk (zie de motorboot) dat ook bij alle zeehonden langs het strand van Falsterbo goed bekend is. S.C. 15

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 17