alle Libanezen is er woonachtig. Men kan de bevolking indelen in christenen en mos lims en vaak kan men aan de voornamen zien welke godsdienst iemand belijdt. Toe- fic, Ahmed en Moestafa zijn moslims, Ed- mond, Victor en Frangois zijn christenen. ADVOCATENSTAKING Beiroet heeft drie universiteiten. De oudste dateert van 1870 en werd door Ameri kaanse presbyterianen gesticht; twee jaar later richtten de paters Jezuieten een Franse universiteit op. Enkele jaren ge leden kwam de derde, een Arabische, tot stand. Dit leidde tot een merkwaardige staking, die dit voorjaar begon en nog voortduurt en waarbij alle advocaten be trokken zijn. Deze wensen namelijk de afgestudeerde juristen van de Arabische universiteit niet in de orde van advoca ten omdat de toelatingseisen lager zijn dan die van de beide andere universitei ten. Het gevolg is, dat de rechtspleging een enorme vertraging ondervindt. Na tuurlijk kan dit niet zo doorgaan en daarom worden pogingen in het werk ge steld om tot een oplossing te komen. Er is hecht contact tussen de ca. 130 Ne derlanders die in Libanon werken; em- ployé's van o.a. de KLM, Shell, scheep vaartmaatschappijen, komen op gezette tijden bijeen voor een gezellig nationaal contact. Dat een Nederlander in den vreemde liever geen landgenoten ziet, geldt blijkbaar alleen voor de vakantie- tijd. Arabisch is de landstaal, maar doordat na de eerste wereldoorlog bij het uiteen vallen van het Turkse rijk Libanon onder Frans bestuur werd gesteld en eerst in 1942 haar onafhankelijkheid verkreeg, verstaat bijna iedere Libanees tevens Frans, terwijl men er in mindere mate ook met Engels terecht kan. Libanon is een warm land en al heeft Beiroet een lang strand, toch kan men er door de hitte in de zomer moeilijk vertoeven. Staande op de boulevard en leunend over het hek, kan men over het totsstrand en de zee uitzien. Het kan dan gebeuren, dat men onder u op het strand een haveloos geklede man ziet lopen, die aan het speuren is. Naar wat, ontdekt u later pas. Mensen naast u roepen de man iets toe, hij kijkt op en kijkt in de rich ting waarheen zij wijzen. Dan gaat hij erheen, bukt zich en u ziet dat hij een krab opraapt, er snel de scharen en poten afbreekt en het dier in zijn broekzak laat glijden. Zo, met de hulp van talrijke hulpvaardigen, scharrelt hij een maaltje bij elkaar. Een geheel nieuw centrum voor het toe risme (een belangrijke bron van inkom sten) is het casino, circa twintig km ten noorden van Beiroet gelegen. Wij zijn er op een zaterdagavond heengereden. Het complex bevat behalve feestzalen ook een enorme speelzaal, waar onder meer sjeiks uit Koeweit verstrooiing zoeken. In vijf minuten tijds zagen we een sjeik 20.000 pond verliezen zonder een spier te ver trekken. Hij zette overigens niet zelf in, maar liet dat een van zijn trawanten doen; deze ging ook na dit enorme ver lies rustig door met inzetten. Toeristen kunnen trouwens ook in de buitenlucht hun hart ophalen: ten noor den van Beiroet vindt u Byblos, de vroe gere havenplaats van de Foeniciërs. In het centrum van het land ligt, tussen twee bergkammen in, het beroemde Baai- bek, een Romeins heiligdom, bestaan de uit een complex van tempels en zui lengangen. De tempels waren gewijd aan Jupiter en Bacchus, en het geheel is zo uitgebreid, dat we, na een hele dag rond wandelen nog niet alles hadden gezien. De Bacchustempel heeft blijkbaar iemand geïnspireerd, want we troffen er ten minste een doos aan waarin Amstel zijn flessebier exporteert. We hebben er een foto van gemaakt, die hierbij is afge drukt. Misschien brengt dit kartonnen offer van een onbekende geluk in zaken. Drs. A. J. H. Godfroy. Uit Bengasi (Lybië) stuurde de heer A. E. ]obson ons deze foto, gemaakt op een feestje van het 2nd Royal Tank Regiment, waar ons bier vele liefhebbers vond. 11

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 13