EERSTE STEEN IN DE KELDER DIE DANSEN VAN VROEGER - EN VAN NU, BAH In elk tijdperk heeft de jonge generatie de gewoonte gehad zich te ergeren aan de dansen van hun ouders en deze hebben altijd geklaagd over de zogenaamde ont aarding van de Kunst. Dat is nü zo, dat gebeurde meer dan tweehonderd jaar ge leden ook al, want in 1124 schreef de heer Bonnet in zijn Histoire de la Danse: „Sedert het huwelijk van de hertog van Bourgogne is het opmerkelijk, dat de edele en serieuze dansen zoals de Canaries, de Passepied, de Duchesse en vele andere, die op zo voordelige wijze de gratie en ele gantie van de danse grave" naar voren brengen, van jaar tot jaar minder worden Menuet hebben met moeite hun plaats be houden; de jongelui aan het hof hebben ze door Contredansen vervangen, waarin de ivaardigheid en de noblesse van vroeger niet goed in uitkomen zoals deze aan het oude Hof in bon ton waren." „IK HOUD VAN BIER William George is de oudste man van Engeland; hij is 107 geworden in zijn woonplaats Huddersfield. De verjaardag heeft hij gevierd in zijn stamcafé met het drinken van vier pinten bier twee 's morgens en twee 's middags. „Ik houd van bier en het houd me in vorm", zei de oud-spoorwegman met zijn grote snor. Hij spreekt met kennis van zaken, want toen hij acht jaar werd ledigde hij zijn eerste glas. De hertenkamer, zeggen we in de wande ling, wanneer we de ruimte achter de Gijs- brechtkelder bedoelen. Er waren wel geen herten te zien (behalve dan een paar dode op een foto) maar wel veel geweien, ge weien en geweien, van spiesgeweien tot twaalfenders. Er waren, ja, want deze hertenkamer is binnen enkele dagen tot een werkplaats van slopers, timmerlieden en metselaars geworden. Het veelvuldig ge bruik dat van onze Gijsbrechtkelder wordt gemaakt, heeft de behoefte doen gevoelen aan een grotere keuken, een betere ingang voor goederenontvangst en een geschikte plaats voor de diverse brouwerij museum stukken. Daaraan wordt nu gewerkt en de enige slachtoffers die zijn gevallen, zijn de beide biljarts. Het was woensdagmiddag 1 november zo ver, dat de eerste steen kon worden gelegd voor het mmurtje, dat het kantoor van het museumgedeelte en van de keuken zal scheiden. De heer Wijdeveld, hoofd Publiciteit, ver richtte deze plechtigheid door met een troffel enig cement uit te spreiden waarop een baksteen met zijn naam erop werd neergevlijd. Het ging allemaal heel onge dwongen, zonder zilveren troffel op een satijnen kussen enzovoort, maar de afdeling Publiciteit, die met afgunstige blikken 's heren Wijdevelds troffelvaardigheid aan schouwde, wist, dat een brouwerij die leeft eerste stenen legt om van het slaan van eerste palen maar te zwijgen. Het jaar 1962 zullen we met een nieuwe hertenkamer ingaan. Natuurlijk weer zon der herten. Het leggen van eerste stenen wordt immer voorafgegaan door het aanbieden van een troffel (meestal een zilveren) die op een fluwelen kussen ligt. De heer Brouwer biedt hier de heer Wijdeveld de troffel (van staal) aan, die op een opgevouwen gordijn ligt. Toch was de ceremonie er niet minder plechtig om. 17

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 19