k huiveringwekkend hoog Je moet soms flink te bereiken klimmen om je doel voor, aangezien de Drie Koningen de pa troons van dit nijvere gilde waren. Tege lijk met de houtzagers hielden ook de le prozen hun jaarlijkse ommegang door de stad; hun laatste ommegang vond plaats in 1604 en zowel Visser als Adriaan van Nieuwland legde deze ommegangen vast in een ets. De stoet der Leprozen was als volgt samengesteldvoorop liep de blazoen drager van het houtdragersgilde. daarop volgden enkele trommelaars, die de stoet der leprozen als 't ware aan het volk aankondigden; enkele leprozen met klap in de hand en de hoed met de witte band op het hoofd volgden daarna. In de sleden, die nu volgden, zaten in elk een man, vrouw en kind; de vrouw met een tinnen bord op de schoot voor de offers van de voorbijgangers. Het blazoen van het hout- zagersgilde in de stoet bestond uit een toe stel, dat bekend stond onder de naam Jan- nemaneen houtzagend mannenpaar temid den van dansende poppetjes, welke door het trekken aan een koord in beweging werden gebracht. Als men het echter nog eens goed bekijkt, lijkt dit geheel veel op de draaiende Herodusster, waarmede de kleine zangertjes op Driekoningen rond gingen. Aangezien deze instrumenten bij vele Ger maanse volken voorkomen doet het mij denken aan een voorjaarsteken. Het door zagen van boomstammen zou dan het scheiden van de winter betekenen en een teken zijn voor de kringloop der tijden. Doch mochten deze veronderstellingen van een brouwerijvriend slechts veronderstellin gen blijken, een feit is, dat deze Janne- mannen of te wel Zagemannen in de stad der Amstel Brouwerij zeer populair waren en voor ons als brouwerij-antiquiteit zeer interessant, getuige het onderschrift onder Claes Vissers prent: Om te maken den kanne-man. Den trommel sij dan reppen Met de clappen sij cleppen En spelen ook het Janne-man. De Sieckgens sijn zeer verblijt Als sij sien den Coppertijt G. WHardeveld Kleuver. 12

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 14