WIE IS WIE ONDER DE VROUWEN In Amerika bestaat sinds kort een „Wie is Wie onder de Amerikaanse Vrouwen". Wie is Wie in zijn algemene vorm is al meer dan zestig jaar oud en bestaat uit een foto met levensbeschrijving van duizenden vooraanstaande figuren op alle gebieden van het maatschappelijk leven. Als zodanig is het uiteraard voor talloze bedrijven en particulieren een waardevol werk, dat voor allerlei doeleinden van groot nut kan zijn. De uitgever wijst alle lof aangaande zijn vermeende dapperheid van de hand. Want tenslotte is hij het niet geweest, die be paalde wie er wel en wie niet in het grote boek zou komen. Dat heeft hij wijselijk overgelaten aan een commmissie, waarin twee mannen en drie vrouwen zitting hadden. Bij het verzamelen van de levensbeschrij vingen der dames is natuurlijk ook steeds het punt van de leeftijd ter sprake gekomen. Maar de uitgever heeft zijn „slachtoffers" niet willen dwingen deze prijs te geven. „Dat geheim mogen zij voor zichzelf hou den als ze dat wensen", zei de uitgever. „We vragen wel naar de leeftijd, maar we dwingen ze niet om deze te onthullen". Hij voegde er nadenkend aan toe„Hoe zouden we dat ook kunnen". In het algemeen zijn vrouwen terughou dender en bescheidener in het weergeven van de feiten aangaande hun leven dan mannen. Mannen halen er allerlei bijzon derheden bij, vrouwen houden zich aan de hoofdzaken. Veel mannen zijn terughoudend op het punt van hun leeftijd, maar de dames ver baasden iedereen, zei de uitgever verder. Van de 19.000 ondervraagden deden slechts 5.300 geheimzinnig omtrent hun leeftijd. Een vrouw die in de Wie is Wie wordt opgenomen heeft zich als vrouw onder de vrouwen onderscheiden; het feit dat zij de echtgenote van een beroemde man is, telt niet mee. Van de 40.000 namen die door vrouwen organisaties werden ingediend, zijn er 19.000 opgenomen in het eerste deel van duizend pagina's. Met de uitgave van dit boek heeft de uitgever Marquis in Chicago een reverence gemaakt voor het Amerikaanse vrouwen dom en met dit boek eens en vooral be wezen dat vrouwen mensen zijn. Er komen in deze bijzondere Wie is Wie 240 werkelijk goede componisten voor, 135 bankdirectrices en tweehonderd diplomaten; verder zijn er televisieomroepsters, reclame bureaudirectrices, regeringsambtenaressen en één binnenhuisarchitecte die zich bezig houdt met het inrichten van onderzeeboten. „O, dat is een privé-grapje van de baas!" onmisbaar in deze tak van industrie. De tegenstand was begrijpelijk, want in die tijd verzette deze machine in een uur even veel werk als een arbeider in een dag. De Europese glasindustrie zag in deze Ameri kaanse uitvinding grote mogelijkheden. ELF MILJOEN GULDEN Men besloot daarom haastig de heer Owens, naar wie de machine is genoemd, een be drag van f 11 miljoen aan te bieden, om dit apparaat ook in Europa te mogen vervaar digen. Owens accepteerde deze, zeker voor die tijd, fabelachtige som; met de transac tie werd het lot van honderdduizenden glasblazers bezegeld. Wanneer wij bij de machine staan, zien we dat slechts twee arbeiders het werk van deze flessenautomaat controleren. Met een onverstoorbare regelmaat zet dit draaimo lenachtige gevaarte 30.000 bierflessen per dag op de lopende band. Dertigduizend maal per dag zuigen de armen een klomp je glas op, en enkele ogenblikken later ont staat de bierfles. Als een militaire colonne schuiven zij even later de koeltunnel in, waarna zij binnen vijf kwartier gereed zijn om hun opmars naar de brouwerij te be ginnen. Klaar om te worden gevuld met het bier dat piet alleen in ons land, maar ook ver daarbuiten om zijn kwaliteiten geestdriftig wordt ingehaald. 10

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 12