Een zuigarm heeft 'n klompje glas vast (het witte staafje midden hoven)precies daar onder heeft de fles- senvorm zich juist ge opend en valt een fles (temperatuur 600° C) in 'n met gaas bekle de trechter, waarna hij op de transport hand wordt gezet die naar de koeltunnel leidt. EEN BIERFLES WORDT GEBOREN Flessen gaan voor u door het vuur VROEGER Het oplaaiende vuur van een hete smeltoven verlicht fel het gezicht van de man die ervoor staat, de glasblazer. In zijn hand houdt hij een lange blaaspijp. Hij steekt die een ogenblik in de gloeiendhete glasmassa, draait hem rond en trekt hem vervolgens naar zich toe. Met kleine luchtstootjes begint hij al draaiende de inmiddels iets taaier geworden glasklomp te vormen. Na enige ogenblikken ontstaat, uit een eerst vormloze stof, het model van een bierfles. Het is alsof een magische hand het glas heeft bespeeld. NV Hcewel er tegenwoordig meer bierflessen dan ooit tevoren worden gebruikt, is de rol van de glasblazer in deze sector van de glasverwerkende industrie vrijwel uitge speeld. Hij is verdwenen zoals de lanta renopsteker uit het hedendaagse stadsbeeld. Dat wordt ons al gauw duidelijk wanneer wij de fabriekshallen van de Verenigde Glasfabrieken in Delft binnengaan. Hier geen lange rijen door de hitte vermagerde glasblazers meer, alleen een aantal dreu nende machines. Ook hier heeft de auto matisering al lang geleden haar intrede ge daan. Het is opvallend dat bijvoorbeeld in de mengcontrolekamer slechts één man aanwezig is. Hij weegt dagelijks tonnen grondstoffen die zowel overdag als 's nachts in lange treinen uit alle delen van ons land I worden aangevoerd. Scheepsladingen zand, kalksteen e.d., nodig bij de glasfabricage, worden in geweldige 8

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 10