vm Efficiency en gemeten tarieven CU) MM MÈmmm In het vorige artikel over dit onderwerp hebben wij verteld, waarom besloten is tot de invoering van gemeten tarieven. Om daartoe te komen zal gebruik gemaakt worden van arbeidsstudies, die ten doel hebben te geraken tot de juiste werkmethode en de juiste taakstelling. Uhebt kunnen zien, dat er inmiddels in verschillende afdelingen arbeidsana listen bezig waren met een klok en een plankje. Ze stonden bij het werk te kijken en maakten vele aantekeningen. U zult ook gemerkt hebben, dat deze arbeids analisten niet geheimzinnig deden met het geen zij opschreven en u dikwijls iets vroe gen over het werk. Al die aantekeningen hebben natuurlijk een betekenis. Het werk, dat iemand verricht, bestaat altijd uit verschillende handelingen. U moet b.v. iets pakken, iets aanrollen, een kraan aansluiten, een dop opschroeven. Bij een andere werk dient b.v. iets gecontro leerd te worden. Deze onderdelen noemt de arbeidsanalist de elementen van het werk. Ieder van die elementen wordt door de arbeidsanalist bekeken en bestudeerd. Hij ziet dan hoe dat element, dat onder deel wordt verricht. Hij let erop of het ele ment op de goede manier wordt uitgevoerd. Hij bestudeert dus de werkmethode. Hij be kijkt of er geen onnodige bewegingen worden uitgevoerd, of er niet geaarzeld wordt met het verrichten van dat stukje werk. Stel voor, dat iemand van de brouwerij naar het Amstel Station moet fietsen. Het zou dan toch wel onverstandig zijn wanneer hij dan langs het Frederiksplein rijdt. Het is best mogelijk, dat hij erg snel fietst, dat hij zich dus geweldig inspant, maar het is niet de goede weg; hij gebruikt niet de goede werkmethode, zou men kunnen zeggen. Behalve de gevolgde methode van werken, bekijkt de arbeidsanalist ook nog de snel heid waarmee het element wordt verricht. Iedereen denkt weieens, wanneer hij iemand ziet werkendie werkt snel of die neemt er zijn gemak van. Arbeidsanalisten zijn getraind in het beoordelen van zowel de gevolgde werkmethode als de snelheid, waarmee kleine stukjes werk, de elemen ten, worden verricht. Zij geven daarvoor een beoordeling, die in één cijfer wordt uitgedrukt. Dat is het tempocijfer. Het tem- pocijfer 0 geeft aan, dat er niets gebeurt, of dat de handeling geen zin heeft en dus beter achterwwege gelaten kan worden. Het tempocijfer 80 geeft aan, dat er prima gewerkt wordt, d.w.z. doelmatig en zon der tijdverlies. Dat tempocijfer 80 is niet bedoeld voor een wereldkampioen in dat werk. Tempo 80 kan door ervaren mensen, die zich rede lijk inspannen, de gehele dag worden vol gehouden, mits voldoende rust wordt op genomen. Van ieder element dat aldus door de ar beidsanalist wordt bestudeerd, noteert hij tevens de tijdsduur, die hij afleest van het klokje (de chronometer) die hij bij zijn plank heeft. Op het papier dat de arbeidsanalist voor zich heeft, staan dus aan het einde van zijn studie vele malen het tempocijfer van het element en de tijd die dat element heeft geduurd. Uit die tijdstudie kan de arbeidsanalist vele gegevens afleiden om te komen tot een goede werkmethode en om te komen tot een goed tarief. Hij kan dan het aantal B's bepalen, dat voor dat werk gegeven dient te worden. Dat gebeurt als volgt. Uit verscheidene tijdstudies wordt per ele ment een normtijd vastgesteld. Stelt u zich voor, dat een element van een bepaald stuk werk vijftien seconden duurt, wanneer het op een tempo 80 wordt verricht. De normtijd, die wordt vastgesteld, is de tijd die nodig zou zijn, wanneer het element op tempo 60 wordt verricht. Dat moet dus langer zijn dan vijftien seconden, want werken op tempo 60 duurt langer dan op tempo 80. De normtijd in dit geval is dus 80/60 x 15 sec. 20 seconden. EEN BIL-LIJKE TRANSACTIE. Amstel koopt twee paarden 7

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 9