L L^_ mhhmi „JE KUNT ER NIET VAN AFBLIJVEN" Pan van Zuidpool heet deze achtjarige Duitse langhaar, vergezeld zijn haas niet alleen trouw op de jacht, maar verliest hem evenmin uit het oog, wanneer er op de goede vangst geklonken wordt. Nauwelijks was ik naar de telefoon gelopen, of Pan zat op mijn stoel en deed zich tegoed aan mijn bier"vertelde de eigenaar, de heer J. F. Clausen uit Veisen. „Je kunt er niet van afblijven", zeggen ze bij de marine. figuur met een toorts in de hand. Verslag gevers die aan boord kwamen, waren er geestdriftig over en Bartholdi werd in de kranten hartelijk verwelkomd. Tergend langzaam hadden de zaken voort gang. In 1877 vond het Congres goed, dat grond voor het monument werd afgestaan en generaal W. T. Sherman wees Bedloe's Island (dat in 1800 staatseigendom was geworden) hiervoor aan, de plaats die Bartholdi's voorkeur had. Een comité maakte uit, dat het standbeeld zou worden opgericht in het midden van het oude Fort Wood, dat de vorm had van een elf- puntige ster en in de negentiende eeuw was gebouwd. Men kon met de bouw van het voetstuk beginnen... Intussen waren de mannen en vrouwen van geheel Frankrijk bezig hun bijdrage te leveren voor het grote standbeeld, dat sym bool moest zijn van Frankrijks vriendschap voor de Verenigde Staten en van het grote vrijheidsideaal dat beide staten gemeen hadden. Het hoofd van het kolossale standbeeld, waaraan Bartholdi reeds begon nen was, werd in Parijs tentoongesteld om de inzameling te stimuleren. Eindelijk was het standbeeld klaar en kon het worden aangeboden aan de Amerikaan se ambassadeur te Parijs. De onderdelen werden in de Franse stoomboot Isère ge laden, die ze na aankomst in New York afleverde op Bedloe's Island. Op 28 oktober 1886 werd het beeld offi cieel aanvaard. Het was 46 m hoog en rees S3 m boven de zeespiegel uit. Het heeft in de afgelopen vijfenzeventig jaar niet aan kritiek ontbroken. Men zei, dat het beeld Amerika de rug toekeert of opperde dat het vervangen moest worden door een beeltenis van Uncle Sam. Maar de godin van Bartholdi heeft altijd de vrijheidszin verzinnebeeld van duizen den vluchtelingen, die gedwongen door het ontbreken van vrijheid elders, naar Ame rika kwamen. Voor hen beschijnt Miss Liberty de weg naar de vrijheid.

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 6