MMMMMÜ nmHHhHhü ,//ef licht der vrijheid" SCHEEN 75 JAAR GELEDEN VOOR HET EERST.. „Wij zullen niet vergeten, dat de vrijheid zich hier gevestigd heeft", zei president Cleveland van de Verenigde Staten, toen hij op 28 oktober 1886 voor zijn land het pas voltooide Vrijheidsbeeld aanvaardde. Enkele maanden tevoren hadden de arbei ders het voetstuk gereedgemaakt en jui chend klein geld uit hun eigen zak in de natte cement geworpen. De basis van „de godin der vrijheid die de wereld verlicht", was gelegd. Iedere reiziger die met de boot New York nadert ziet het grote vrouwestandbeeld al van verre: de toorts in de geheven hand. Vijfenzeventig jaar geleden, op de avond van die gedenkwaardige 28ste oktober 1886, brandde die toorts voor het eerst. Miss Liberty staat op een eilandje van nog geen vijf hectare, Liberty Island ge noemd; maar zo heet het pas vijf jaar, want voordien sprak men van Bedloe's Island. Isaack Bedloe was een Fransman die in 1639 om het geloof naar Amsterdam uitweek en tenslotte in Amerika terecht kwam en daar koopman werd. Hij kreeg 13 februari 1668 de eigendomstitel van het eilandje voor de kust van Manhattan dat geheel in zijn bezit kwam en na zijn dood aan de stad werd verkocht. Deze kon er toen vrijelijk over beschikken. Wonderlijk genoeg werd het bestemd voor allerlei minder prettige en nare dingen: een pesthuis, een quarantainestation, een militaire gevangenis, een galg en een vuil nisbelt. Niets wees op de verheven be stemming die het eens zou krijgen. Het eerste begin van die bestemming ont stond bij de heer Edouard de Laboulaye, die tijdens de Amerikaanse burgeroorlog (1861-1865) in Parijs een Amerikaans oorlogsinformatiebureau leidde. Toen die oorlog voorbij was gaf hij een diner, waar bij hij het idee opperde dat Frankrijk en de Verenigde Staten samen een monument moesten oprichten dat zou herinneren aan de Amerikaanse onafhankelijkheid. Onder de gasten bevond zich de beeldhouwer F. A. Bartholdi, wiens werken beroemd waren. Bartholdi voelde iets voor de ge dachte van De Laboulaye en hij ging naar Amerika om er steun voor te zoeken. Toen zijn schip de haven van New York binnenliep zag Bartholdi voor zijn geestes oog een machtige godin aan de ingang van de Nieuwe Wereld. Met een paar haastige krabbels schetste hij een heroïsche Miss Liberty op haar eilandenigszins is aan de hoeken van het fort te zien, dat het een ster vorm heeft.

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 5