Wat is en wat doet POVIET Poviet Producten N.V. is een dochteronderneming van de Amstel Brou werij. Daar wordt geen hier gefabriceerd en het blijkt zeer dikwijls, dat men onze dochter slechts oppervlakkig kent. Het doel van dit artikel is dan ook enig inzicht te geven in de werkzaamheden van dit farma ceutische bedrijf, waar zestig mensen werken. Poviet Producten N.V. is ontstaan uit een kleine onderneming, die zich tijdens de oorlog van 1940'45 bezighield met de vervaardiging van voedingsmiddelen, o.a.soepen, alsmede van dieetpreparaten, speciaal voor vegetariërs. Na de oorlog nam de Amstel Brouwerij dit bedrijf over, dat steeds meer werd omgevormd tot een farma ceutisch bedrijf, waarbij van het oude assortiment alleen gist en gistextract werden aange houden. Het verschijnsel dat brouwerijen zich in andere ondernemingen gaan interesseren is niet vreemd, het gebeurt n.l. in de gehele wereld. aderen spuit, kan deze vloeistof dan ook het verloren gegane bloed vervangen. Wan neer het bloedverlies zeer ernstig is, zal vanzelfsprekend een bloedtransfusie moeten volgen. Een shocktoestand kan ook ont staan door een sterke indikking van het bloed. Dit kan o.a. plaats vinden bij ver brandingen (vochtoplossing in brandbla ren) Ook hier vindt Dextran een dank baar indicatiegebied. Vroeger, toen men dit verschijnsel nog niet begreep, stierven de meeste gewonden op het slagveld aan dit shockverschijnsel. Daar Dextran in oplossing jarenlang houd baar is, hebben de regeringen van vele lan den honderdduizenden flessen Dextranop- lossing opgeslagen voor tijden van nood; een groot deel van die voorraad is door Poviet geleverd. Dextran (of Macrodex zo als het bij ons heet) is een groot mole cule bestaande uit lange ketens van sui kermoleculen (glucose) en wordt vervaar- Poviet biergisttabletten in exportverpakking F,en belangrijk artikel voor de Poviet is het Dextran dat in opgeloste vorm onder de handelsnamen Macrodex en Dextran Povite wordt verkocht. Dextran heeft, als middel tegen shock, voor een groot deel daaraan zijn reputatie te danken. Dit gevaarlijke verschijnsel ontstaat o.a. door een hevige verwonding, een ongeval of operatie en wordt veroorzaakt door een sterke vermindering van het bloedvolume. Het hart gaat sneller kloppen maar de bloeddruk daalt en de pols wordt onvoel baar. Wanneer hier niet snel wordt inge grepen, dus wanneer men niet spoedig dit bloedvolume weer op peil brengt, kan de shock-toestand in korte tijd de dood ten gevolge hebben. Dextran blijkt door zijn fysisch-chemische eigenschappen zeer goed als plasmasubstituut gebruikt te kunnen worden. Wanneer men het bij een patiënt, die in een shocktoestand verkeert, in de Povietprodukten gereed voor verzending 1

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 3