gangers bewegen. De hemel is bedekt met duizenden sterren. Ofschoon de Tarahumara nog primitief is, is hij beleefd. De opgaande zon vindt hen allen in een grote kring staan. Een man stapt uit de rij en loopt langzaam langs zijn stamgenoten en geeft ieder de hand. Elk doet op zijn beurt hetzelfde, totdat allen afscheid van elkaar hebben genomen. Dan valt de stam uiteen in tientallen families die weer huistoe gaan. Met onfeilbare ze kerheid slaan zij een richting in en dwars door de bossen, door beken en over rots partijen gaan zij in rechte lijn naar het hutje dat zij tijdelijk bewonen. Met Pasen komen zij weer bij elkaar. Op Goede Vrijdag weerkaatsen de hellingen de doffe slagen van grote gongs. Een maca ber geluid, dat de bewoners eraan herin nert, dat het de dag van Jezus' dood is. De hele kruisweg wordt herhaald. De tuin van Olijven wordt uit enkele dennetakken gereconstrueerd, een beeld van Christus wordt geboeid en weggebracht, des zater dags wordt een doodkist om het hele dorp gedragen, maar zondag is de dag van de Verrijzenis en is iedereen weer vrolijk. Het is kinderlijk, maar het is ook mooi. Zijn diep geloof helpt de Tarahumara zijn har de leven te aanvaarden, 's Winters ligt er vaak sneeuw, hij moet er doorheen met slechts sandalen aan zijn voeten en een wollen deken om zich heengeslagen. Het water in de beken is ijskoud, ook in de zo mer, maar de Tarahumara moet er door heen, want bruggen zijn er niet. De rot sen waarover hij vaak klimmen moet, lig gen los en soms stort hij naar beneden. Dokters om zijn wonden te verzorgen zijn er wel, maar wonen tientallen kilometers ver. Zijn eten bestaat uit maïs en zijn drin ken uit water en een soort brandewijn die hij uit maïs stookt. Ondanks dit alles is hij niet ongelukkig. Op zijn lange wande lingen, zoals hij zijn reizen van honderden kilometers noemt, komt hij ook een enkele keer in de moderne dorpen en steden, maar altijd verdwijnt hij weer in zijn onmetelijke bergen, begroeid met de donkere dennen wouden, want hij kan niet leven zonder de rust die hij daar vindt. M. Eyck De heer A. Koole, onze verte genwoordiger uit Vlissingen, in actie tijdens een van de consu mentenavonden, die in samen werking met enkele andere fir ma's door geheel Zeeland en in West-Brabant werden gehouden. 13

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 15