»%itm Een typische Tarahumara met één van de weinige paarden uit de Sierra. Voor geen goud zou hij het dier zelf berijden. logszuchtig, maar in de loop der jaren werd hij vreedzamer en in deze tijd is hij op zijn manier een eerzaam burger, die zeer gehecht is aan godsdienstige ceremo nieën. Dit laatste maakt een bezoek aan deze stam zo interessant. Alle Tarahumaras zijn zonder uitzondering katholiek en daar om zijn Kerstmis en Pasen de grootste fees ten van het jaar. Op vrijdag voor Kerstmis komen de In- dianenfamilies van heinde en ver naar de her en der verspreide kerken. Zij slapen in het open veld naast enorme stapels bran dend hout. Het kan erg koud zijn en er valt vaak sneeuw op de hoge berghellin gen, waar zij wonen, 's Zaterdags gaat iedereen iedereen begroeten, want de leden van de stam ontmoeten elkaar slechts op de feestdagen. Zaterdagnacht Kerst nacht. Overal om de kerk branden de grote kampvuren en tegen middernacht bewegen donkere schaduwen zich naar het verval len kerkje tussen de bergen. In de kerk verraadt alleen een zacht geschuifel het binnenkomen van de tientallen Indianen. Rechts hurken de vrouwen neer, de zuige lingen in een doek op de rug gebonden. Links staan de mannen met een grote wol len deken geheel om het lichaam gesla gen. De mis begint, de priester preekt in hun eigen taal. De mis gaat verder en dan wordt plotseling de stilte verbroken door een oorverdovend geknetter, gepaard gaan de met zware klappenvlak voor de kerk deur wordt vuurwerk afgestoken ter ere van het KerstkindDe plechtigheid is afgelopen, buiten verzamelen de mannen zich in een grote groep en begeven zich al dansend naar het huis van de burgemees ter, die geen Indiaan is en tevens een klein winkeltje drijft in het dorp, dat hooguit tien huisjes telt. Urenlang wordt op de binnenplaats gedanst, even uitblazen, war me koeken worden door de burgemeesters vrouw uitgedeeld en dan beginnen de trom mels weer, begeleid door de violen. Beide instrumenten worden door de Indianen met grote vaardigheid gemaakt. Met uiterst wei nig gereedschap snijdt hij de stukken hout en zet ze in elkaar. De melodieën die gespeeld worden zijn eentonig, maar hebben iets fascinerends, misschien komt dit ook wel omdat de voe ten onophoudelijk op de harde grond stam pen en de vlammen grillig oplaaien. Dan weer stilte, slechts de vlammen van de grote houtvuren naast de slapende kerk- 12

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 14