Tien jaar flessen verzamelen De heer Gans hij de helft van de collectie flessen. De Amstel fles staat natuurlijk waar hij hoort: op de bovenste plank. Achterin de bottelarij bevindt zich een duwdeur, die eruit ziet als een trekdeur, vandaar dat er DUWEN op staat. Handige mensen kijken altijd eerst of ze scharnie ren zien en vergissen zich dus nooit. Ach ter de duwdeur is de werkplaats van de bottelarij gevestigd. Daar is het terrein van de vaklieden, die ervoor zorgen, dat de uit gebreide technische outillage van onze bot telarij goed blijft functioneren en zij repa reren wanneer er iets kapot gaat. Uit het nauwe contact, dat men daar met de bottelarij heeft, is een merkwaardige verzameling ontstaan. In 1951 kwam er iemand aandragen met een fles, waarin een handelsmerk van een buitenlandse brouwe rij was gebrand. Het flesje werd in een gereedschapskist gezet en al spoedig kwa men er meer; ze gingen in de kast teveel ruimte innemen en werden toen bovenop gezet. Monteur J. A. Obbes is met de ver zameling begonnen en wanneer wij van verzameling spreken, bedoelen we ook ver zameling: er zijn nu 270 flessen, die één ding gemeen hebben, een ingebrand merk. Er zijn lange en korte, dikke en dunne, bierflessen en limonadeflessen en er is niet één dubbele bij. Uit Caracas en Limburg, uit Mexico en Hongkong, uit Canada, Sin gapore en Mexico zijn de flesjes (meren deels via retourgoed van proviandzendin gen hierheen gekomen) afkomstig. De heer Gans, die draaier is in de werk plaats, vertelde ons dit en wees heel hoog (er zijn inmiddels twee schappen gebouwd teneinde de voorraad te kunnen uitstallen) naar een flesje, afkomstig van C. v. d. Berg te Rozenburg, met een ingebrand Am- stelmerk. Nu de verzameling zo uitgebreid is geworden, is het voor de heer Aupers, inlegger van een spoelmachine, bijzonder moeilijk om direct uit te maken wanneer hij een vreemd flesje vindt, of het reeds aanwezig is. Hij heeft zich van het begin of veel moeite gegeven om een nieuw exemplaar bij te dragen en let nog steeds goed op. Het bier is weer best, lezen wij op een fles, er staat geen brouwerijmerk bij, alleen het brouwerswapen. Bovenop een der schappen staan 35 bier blikjes, ook weer verschillende, voor het merendeel afkomstig van het laboratorium. Het is jammer, dat deze tienjarige verza meling zo ver uit de loop ligt, want hij is de moeite van het bekijken dubbel en dwars waard. 9

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 11