Canarische eilanden. Een van de Spanjaarden, die in ons bedrijf werkt, José Cabeza Espinel, is onlangs met de handschoen getrouwd. Na de inzegening van het huwelijk poseerde de bruid, mevrouw Luisa Mercedes Ga- lindo de Cabeza met haar bruidsmeisje, Carmen Ca- macho (4), voor het altaar in de parochiekerk San José te Santa Cruz te Tenerije El dia 25 de Agosto se ca- saron por poder Luisa Mer cedes Galindo Garcia y José Cabeza Espinel en la parro- quia de San José a Santa Cruz de Tenerije (Islas Ca- narias) Wanneer het verrichten van dat element negen uur per dag moet worden volge houden, is rust nodig; eigenlijk zou dus bij iedere keer, dat het element verricht wordt, enkele seconden rust opgenomen moeten worden. In de praktijk gebeurt dat natuurlijk niet, bij voorkeur neemt men ieder uur rust. In het tarief, dat wordt be paald, is evenwel die noodzakelijke hoe veelheid rust wel opgenomen. Stel deze in ons voorbeeld op 15 Bij de normtijd die wij op 100 stellen, komt dus 15 rust. De normtijd moet dus vermenigvuldigd worden met de z.g. rust- factor van (100 15) 100 1,15. De uitkomst wordt dan nog gedeeld door 60 en zo ontstaat het aantal B's, dat voor dit element wordt gegeven. In ons voorbeeld dus (20 x 1,15) 60 0,383 B's per element. Een B is dus een hoeveelheid arbeid, ver richt door de voor werk geschikte en op geleide man of vrouw, onder normale omstandigheden, met het normtempo, gedurende één minuut, mits in die mi nuut de voor het werk toegekende rust wordt genoten. Bestaat het werk uit één element, dan wordt het tarief, na afronding dus 38j^ B per honderd stuks. Indien een arbeider dit werk gedurende vier uur verricht en hij maakt in die tijd 800 stuks klaar, dan heeft hij dus eigen lijk 8 x 38}^ B 308 B's in vier uur verricht. 308 B's in vier uur betekent 77 B/uur. Nu moet u onthouden dat als iemand 60 B/uur maakt, hij dan juist het basisloon heeft verdiend. Maakt iemand meer B's per uur, dan verdient hij premie. Houden wij het voorbeeld van die 77 B/uur even aan, dan zien we, dat hier 17 B/uur meer zijn gemaakt, dan nodig was voor het basis- loon. 17 B/uur meer wil zeggen 17/60 x 100 28 er wordt dus 28 pre mie uitbetaald. Een volgende keer zullen enkele bijzondere gevallen die bij tarieven kunnen voorko men, worden behandeld, alsmede de wijze waarop de loonberekening zal gebeuren.

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 10