Schilder zelf - ook uw houtwerk 1 Het zelf schilderen van murendeuren, houten en metalen gebruiksvoorwerpen, is enige jaren geleden in zekere zin een rage geweest. Dat is het nu niet meer het is een gewoonte geworden, die met een uitstekend resultaat wordt bekroond. Dit laatste komt, omdat de moderne verfindustrie kwaliteitsproducten voor amateur- gebruik levert, waarmee letterlijk iedereen katf schilderen. De gebruiksaanivijzing is belangrijk O ^hilderen gaat natuurlijk nog altijd niet O vanzelfer komt nog steeds wel enige handigheid en begrip voor het mate riaal en de werkwijze bij te pas. Wie er echter enige moeite voor over heeft, kan vrijwel altijd zeker zijn van een goed re sultaat. Dit artikel gaat uiteraard niet diep op de techniek van het schilderen van houtwerk in. Slechts enkele wenken worden hier ge geven. Haast u niet. Alleen een ervaren vak man kan vlug en toch goed werken. Neem de tijd om alles nauwkeurig voor te bereiden en zorgvuldig uit te voeren. Zorg, als u over een oude verflaag heenschildert, dat deze schoon is; an ders pakt de nieuwe verf niet goed. Was het oppervlak af met water waar aan 15 pet. ammoniak is toegevoegd; ook afwrijven met een in Flexa Ver dunner gedrenkte doek is doeltreffend. Schuur daarna de oppervlakte goed vlak met water en watervast schuurpapier 280. Was het slijpsel weg met schoon water; droog met een zeem en nog eens met een oude nylonkous. Een beschadigde oude verflaag moet ook nog worden bijgeplamuurd en bijge- grond; dit laatste is nodig omdat de lak anders op de geplamuurde plaatsen aan glans inboet. Is het kleurverschil tussen de oude en nieuwe lak groot, aarzel dan niet met een laag verdunde lak voor te lakken. Anders dekt de aflak niet voldoende. Probeer niet tot het uiterste randje van een vlak te gaan als dit door een an dere kleur wordt begrensd. Ook een beroepsschilder blijft gewoonlijk tot op een a twee millimeter van de rand. Nie mand ziet dat; wèl zou iedereen het zien als u was gaan knoeien. In vochtige ruimten (de keuken, de badkamer) dient het houtwerk met hoogglanslak te worden afgewerkt, om dat de eiglanslak niet gemakkelijk kan worden schoongemaakt. Grote vlakken in de woonkamer (vooral de deuren) worden daarentegen veelal met Satin gelakt, omdat zij anders te opdringerig werken. WELKE KLEUREN? Er bestaan weinig beproefde voorschrif ten aangaande het gebruik van kleu ren op hout. Enkele tips Laat de kleur harmoniëren met de om gevende kleur, of houd hem neutraal. Er zijn genoeg neutrale nuances, die toch mooi zijn. Het is in elk geval raadzaam, het houtwerk niet te fel te gen de omgeving te laten afsteken. Een enkele deur in de kamer en in de hal mag wel een accent- een felle) kleur hebben; kies hiervoor de belang rijkste deur veelal die van de woon kamer want iedere bezoeker zal juist daar doorheen willen. Laat vreemdelin gen liever niet in uw badkamer of toi let verdwalen Lak de kozijnen en het verdere hout werk van uw ramen aan de binnenzijde in een lichte kleur; het grote contrast tussen het binnenvallende licht en don ker houtwerk zou geenszins tot de be haaglijke sfeer in uw kamer bijdragen. Er zijn nog veel meer tips te geven, maar te allen tijde moeten toch uw eigen smaak en uw persoonlijke opvattingen uw keuze van materiaal en kleuren bepalen. Een goed hulpmiddel voor het vaststellen van kleuren is het Flexa Kleurendoosje, dat vijfentachtig kleurstaaltjes bevat en voor een kwartje bij de Flexa-verkopers ver krijgbaar is. Het zelfschilderen is een tijdverdrijf, waar bij het aangename met het nuttige is ver enigd. Denk bijv. ook eens aan uw auto, scooter of bromfiets. Met de handige Spray- on Set kunt u uw voertuig gemakkelijk spuiten. U kunt het zelfschilderen zelfs als een sport beschouwenDaarom geven we u gaarne in overweging, het ook eens te proberen. Tien tegen een dat u er meer plezier van zult hebben, dan u nu wellicht denkt. 4

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 6