Manny Cramer nat en droog Op de afdeling Statistiek werkt nu alweer een klein jaar Nanny Cramer, die haar dagelijkse werk met de zogeheten droge cijfers tot rust laat komen in het natte element, want zij beoefent intensief de kunstzwemsport. En omdat ze daarin nogal wat presteert is ze naak op reis om niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten te laten zien welke fraaie resultaten met veel oefenen bereikt kunnen worden. Gedurende het laatste weekeinde van mei was ze met de vijf andere kunstzwemsters van haar club (ZAR, Zwemclub Admiraal De Ruyter) in München, teneinde daar als gaste van het organisatiecomité van de Hol land Week demonstraties kunstzwemmen te geven. Wat is kunstzwemmen eigenlijk? Nanny zegt: „Kunstzwemmen is gecostu- meerd waterballetten uitvoerendat kunnen klassieke balletten zijn, zoals het Zwanen- meer van Tsjaikowsky en nummers die meer showelementen bevatten. Kunstzwem men is erg vermoeiend, want soms staan we minutenlang rechtop in het bad water te trappen of we zwemmen als een levende keten in verticale stand rond, waarbij we dus lange tijd onder water zijn. Onze club die in I960 Europees kampioen was gewor den, behaalde dit jaar het nationale kam pioenschap en dat is ook de reden geweest waarom wij voor München zijn uitgeno digd; er gingen ook wedstrijdzwemmers mee, die een wedstrijd Noord-Holland Beieren moesten zwemmen. Wij gaven zaterdag- en zondagmiddag in het open- luchtbad van München tweemaal twee demonstraties. Ik zwom daar voor het eerst in warm water, heerlijk was dat". Hoe is zij begonnen met zwemmen? „Ik woon vlakbij het Sportfondsenbad in Amsterdam-west. Dat is natuurlijk al heel gemakkelijk. Ik was acht jaar toen ik er mee begon en vond het direct leuk. Op de lagere school ging ik aan schoolwedstrij- den meedoen en deed ook waterpolo. Toen ik dertien was verliet ik de wedstrijdsport om te gaan kunstzwemmen, een tak van de zwemsport, die ook internationaal ge reglementeerd is." Naar het buitenland Deze groep omvatte dus zes meisjes, die begeleid werden door hun captain en een kleedster. Vrijdag vertrokken ze per spoor; zaterdagmorgen werden ze op het stadhuis van de Beierse hoofdstad ontvangen; 's middags gaven ze demonstraties (dit deden ook de Beierse meisjes, de Isar Nixen) en 's avonds werden ze verrast met een folkloristische avond. Zondagochtend maakten ze een rondrit door de stad, 's middags waren er weer demonstraties, waarna de avond gevuld werd met een diner en dansen. Maandagavond om tien uur waren ze weer terug op het Amster damse Centraal Station. Nanny (voor haar sportvrienden Nanneke) draagt haar blonde haar a la dauphin, zon der permanent, want die is aan haar niet besteed, daar ze altijd zonder badmuts zwemt. „Er zijn maar twee meisjes bij onze groep met lang haar en schrijft een nummer kort haar voor, dan steek ik het op. We dragen allerlei (plastic) kleding, soms ook parasolletjes die we laten rond draaien en grappige matelots; een andere keer zijn we helemaal als echte ballet danseressen gekleed." Nixen worden de kunstzwemsters in Duits land genoemd, nimfen dus. Een leuke be naming, maar die nimfen moeten werken voor hun nimfenbroodje en wanneer ze zich als waterfeeën willen laten bewon deren, moeten ze daarvoor meestal snipper dagen nemen. „Maar misschien wordt dat nog weieens anders voor de sportambassadeurs en -am bassadrices van Nederland", lacht Nanny. Want ze amuseert zich best en lacht graag; een goede bezigheid, dachten we, als je eenentwintig bent... amuseert zich best

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 11