m - -4É Herinneringen van een oudgediende (Slot) Liedertafel ïfeTMPÜSJ Waar nu de elektrische werkplaats is, was toen de afdeling tropenbier ge vestigd. De ijzeren fusten werden daar schoongemaakt, nagezien en opnieuw in de moffeloven gelakkeerd. De daar boven gelegen machinekamer bevond zich maar voor de helft onder de hoge over kapping van tegenwoordig en vooral 's zo mers als het warm was en alle machines in dienst waren, was het daar gloeiend heet. Machine III was in aanbouw. Het was een produkt van de Atlasfabrieken in Ko penhagen en vertoonde tijdens het proef draaien ernstige gebreken. Na lang dok teren werd deze machine door de firma Sulzer verbouwd en van die tijd af heeft zij steeds gedaan wat er van verlangd kon worden, en soms wel meer. Op de plaats van het tegenwoordige loon- bureau bevond zich toen het schaftlokaal. Er stonden lange houten tafels en banken, heel wat anders dan het tegenwoordige schaftlokaal met zijn tafels, stoelen en kantine. Wij hadden toen tussen de mid dag anderhalf uur schafttijd. Vooral de ploeg uit de kelders lag dan na het nut tigen van hun boterham al heel spoedig languit op de banken. Met de klompschoe nen als hoofdkussen, waren ze in een minimum van tijd in het land der dromen. Aan de wand hing de grote prijzenkast van de liedertafel „Amstels Werkman", gevuld met prachtige bekers en lauwertak ken. Hoewel de naam het zou doen ver moeden was het geen zangvereniging spe ciaal voor onze brouwerijmensen, maar toch waren enkelen van ons hiervan lid, o.a. de heren Kuyvenhoven Sr., Arie Post de wagenmaker, Jan van Veen, bankwerker en ondergetekende. Elke maandagavond repeteerden wij en voor de aanvang tapte de oude Van Dijk, de hulpportier, dan een heerlijk vaatje Amstel, en waarschijn lijk daardoor zongen wij zo mooi en met zoveel élan, dat de voorbijgangers op de Mauritskade stonden te luisteren. Eén van de werken die wij instudeerden was „Hollands Bruid" van H. J. den Her tog en zo kon het gebeuren, dat als je in de oude smederij kwam, je de hoge tenor van Jan van Veen hoorde, die uit volle borst het slot van dit werk: „De bruigom is de lentezon en Holland is de bruid", Klaar om uit te rijden. Kwart voor acht op een zomermorgen in 1923 staat een groot deel van het wagenpark gereed voor de dagtaak. Geheel links is de portiersloge. 10

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 12