Belangrijke fusie in het Nabije Oosten Amstel en Almaza gaan samenwerken MWHi De Amstel Brouwerij N.V. en de Mallerie et Brasserie Almaza S.A.L. te Beiroet, Libanon gaan samenwerken. Na de verbouwing van deze, zeer gunstig gelegen brouwerij, die een capaciteit heeft van ca. vijfentwintigduizend hectoliter, zal bier worden gebrouwen, dat onder het Amstelmerk op de markt wordt gebracht. Het zal van dezelfde kwaliteit zijn als het totnutoe ingevoerde Europese bier. De Malterie et Brasserie Almaza S.A.L. is één van de twee brouwerijen in Libanon en werd in 1933 gebouwd. Het bedrijf omvat behalve de brouwerij, een limonadefabriek, een ijsfabriek en een modern koelhuis, dat voor de opslag van fruit wordt gebruikt. Nederland is reeds jaren verreweg de grootste bierimporteur in Libanon. Er drukt op het ingevoerde bier een accijns van vijftig procent en mede door de trans portkosten wordt de prijs van een flesje importbier driemaal zo hoog als die van het Libanese produkt. Door de omvangrijke christelijke bevolking vormt Libanon een uitzonderlijke staat in de Arabische wereld. Maar juist door die bevolkingssamenstelling heeft bier een goe de toekomst, al zal er nog veel moeten veranderen. Men heeft in deze gebieden een zoete tong: koffie wordt met veel suiker gedronken, de vruchtendranken (waaraan de Mohammedaan de voorkeur geeft boven alkoholhoudende dranken) zijn zeer zoet, evenals het snoepgoed (zoals geconfijte vruchten). De pittige smaak van bier zal men daar dan ook moeten leren waarderen. Dit proces wordt versneld door de Libanezen, die in het buitenland aan bier gewend zijn geraakt en deze ge woonte in hun land introduceerden. Klantenbinding met de brouwerij bestaat in Libanon niet en evenmin bestaat er een vastgestelde kleinhandelsprijs. Bovendien mag iedere winkelier verkopen wat hij wil, dus ook bier. Dit brengt mede, dat er nog veel moet worden gedaan, aleer het bier overal deskundig wordt behandeld. Welvarend land Het met een halfdroog klimaat geze gende Libanon is in het Midden- Oosten wat Nederland in Europa is: een klein land (het heeft eenderde van de oppervlakte van Nederland) en door zijn gunstige ligging voorbestemd als door voerplaats; de bevolking is welvarend. Libanon werd in 1946 onafhankelijk en de anderhalf miljoen inwoners hebben het Arabisch als officiële taal; maar bijna iedereen spreekt er ook Frans, terwijl de positie van het Engels steeds sterker wordt. De munteenheid is het Libanese pond 1,20) verdeeld in honderd piaster. De grootste bevolkingsconcentratie bevindt zich in de hoofdstad Beiroet (450.000), dat dan ook verreweg de grootste stad is De Almaza brouwerij 7

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 9