Puzzel en win eenjklokje Drie onderzoekers geven wat tejdenken Puzzelen is mee,r dan het oplossen van een kruiswoordpuzzel alleen. Daarom willen wij voor een keer onze serie onderbreken en u een drietal problemen voorleggen. Op het eerste gezicht misschien ingewikkeldmaar bij nader inzien vallen ze wel mee. Voor de goede oplossingen, die op 1 mei in ons bezit moeten zijn, stellen wij drie reiswekkertjes beschikbaar. Vermeld op uw oplossing, links boven: Drie geleerden. EERSTE VRAAG DERDE VRAAG Drie geleerden, een plantkundige, een vogelkundige en een geoloog, gingen op weg naar Zuid-Amerika om daar een on derzoekingstocht te beginnen. Bij hun ver trek waren de vaders van de heren aan de havenkade aanwezig; hun namen waren: ■Kraag, Bont en Roel. Meneer Kraag en de "lantkundige woonden in Amsterdam, de vogelkundige woonde in Nijmegen. Meneer Bont woonde in een klein plaatsje tussen Amsterdam en Nijmegen. De geoloog woonde precies halverwege tussen de heer Bont en de vogelkundige. De zesde ten slotte woonde in een voorstadje van de stad, waarin de geoloog woonde hij is overigens maar twee dagen ouder dan de vader van de geoloog en is de man, wiens zoon 2x/i jaar geleden eens een zeer zeld zame vogel aan de ornitholoog ten geschen ke had gegeven. Dezelfde vogelkundige, die van de zoon van de heer Bont de avond voor de reis bij het laatste gemeenschappe lijke spelletje kaart nog 7,32 gewonnen had. Hoe heet de plantkundige, hoe de vogel kundige en hoe de geoloog? TWEEDE VRAAG Toen de drie onderzoekers het oerwoud reeds lang bereikt hadden, besloten zij apart in drie verschillende richtingen het oerwoud door te trekken en elkaar precies Ba een week weer op het uitgangspunt te ontmoeten. Ieder moest van de 21 blikken proviand dezelfde hoeveelheid meenemen. Er waren 7 volle, 7 halfvolle, alle met de zelfde inhoud, en 7 lege blikken voorhan den. Men wilde juist moeizaam met het overstorten van de proviand beginnen, toen een der onderzoekers de beide andere dui delijk maakte, dat dit helemaal niet nodig was. En inderdaad, hij had een prachtige oplossing gevonden, die hun veel werk bespaarde. Hoe werden de 21 blikken verdeeld, zo dat ieder het gelijke aantal en dezelfde hoeveelheid ontving Het onderzoekingsmateriaal van hun speur tocht hoopte zich hoe langer hoe meer op. De drie geleerden waren daarom gedwon- gen op zekere dag naar geschikte dragers om te zien. Na lang zoeken vonden zij drie min of meer vertrouwenwekkende in boorlingen, die wel bij hen in dienst wil den komen. Men kon ze echter toch niet helemaal vertrouwen, dat hadden ze gauw door. Toen ze dus op zekere dag aan de oever van een brede rivier stonden en zij slechts een enkele kano konden vinden, waarin twee personen tegelijk konden plaats nemen, stonden ze weer voor een moeilijk probleem. Hoe kon men met dit bootje overvaren zonder dat de inboorlin gen ook maar een enkele keer groter in aantal zouden zijn dan de blanken en het leven van de onderzoekers in gevaar zou worden gebracht? Zij vonden een oplossing, die weliswaar enige tijd kostte, maar inderdaad het ge wenste succes had. Op welke manier heeft het zestal de over tocht gemaakt?

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 19