In een bierwagen geboren Wij hebben de kranten van maart 1945 niet bij de hand, maar bovenstaande kop zal er ongetwijfeld in zijn voorgekomen, hoewel men in die dagen in westelijk Nederland echt wel belangrijker dingen aan het hoofd had. Maar toen mevrouw Jansen te Amsterdam zich op 1 maart in wanhopige toestand op straat begaf, was er voor haar niets be- langrijkers dan het kind dat zij verwachtte. Haar man was in Duitsland. Zonder ver voer (trams en taxi's reden niet) moest zij maar zien naar het ziekenhuis in de Jacob Obrechtstraat te komen. Haar ondervoede krachten begaven haar echter in de De Lairessestraat en het zou er slecht voor haar hebben uitgezien als de heer Bakker, chauffeur van een elektrische bierwagen van de Amstel Brouwerij, haar niet in zijn cabine had getild. Maar nog voor zij het ziekenhuis had bereikt werd het kind ge boren. Het was een jongen, die al direct met het harde leven in de meest letter lijke zin werd geconfronteerd, toen hij op de vloer van de autocabine viel... Maar hij leefde en Jhr. Six van Hillegom, hoe het verhaal van de chauffeur hem ook verbaasde, bleef kalm en opperde onmid dellijk twee dingen: ze moeten die jongen Gijsbrecht noemen (vanwege die geboorte in een Amstelwagen) en we zullen hem een spaarbankboekje geven. Dat laatste is gebeurd, maar de naam werd Herman, want zo zal de moeder het wel met de toen afwezige vader hebben af gesproken. Herman is inmiddels vijftien jaar gewor den. Toen hij dezer dagen de brouwerij bezocht, hebben wij kunnen constateren dat hij gezond en vrolijk is. Een lichte plek aan zijn voorhoofd duidt nog op de val in zijn eerste levensminuut. Herman is ban ketbakkersleerling en weet nu ook wat van brouwen af, want hij is rondgeleid door ons bedrijf. Hij heeft alles gezien, behalve de man die in het bange uur van zijn geboorte zo dicht bij hem was: chauffeur Bakker, want die is gepensioneerd. leven te wekken. Maar ter zake. Mijne herenzou het veel verschil hebben uitge maakt, wanneer ik in plaats van Bk met Beekman had ondertekend? In dat geval had misschien toch ook maar een zeer klein gedeelte geweten wie Beekman is. Laten we dus niet over de letters Bk praten (anoniem is nog wat anders) want daar mee raken tve de kern van mijn betoog niet. Goed, dus geen nummertjes en ook geen jeestavondjes waarop de hoofdarbei ders en de handarbeiders twee aparte groe pen vormen. En dus ook geen bijeenkom sten, waarbij de ene helft van het perso neel naar de koffiekamer gaat en de andere helft, per ongeluk, naar het schaftlokaal. A propos, schaftlokaal en koffiekamer zijn woorden, die zowel van betekenis als oor sprong verschillend zijn, doch die de laat ste tijd hetzelfde zijn gaan betekenen. Wanneer er dus mensen zijn, die het woord schaftlokaal niet goed vinden, laten die het dan niet meer gebruiken. Dus nogmaals: geen nummertjes, waaraan men elkaar kan herkennen Maar zo lang er nog kantoorarbeiders zijn, die zich niet verwaardigen een fabrieksarbeider te groeten en zolang er nog fabrieksarbeiders zijn, die de jongste bediende van het kan toor met misplaatste onderdanigheid tege- moettreden, zolang zullen wij niet het ge voel krijgen bij elkaar te horen, het gevoel werkers te zijn aan een en hetzelfde be drijf, ons bedrijf: de Amstel Brouwerij. En als een der inzenders dit denkt te bereiken door feestavondjes op BZB-basis, wel, dan heeft hij mijn zegen. En nu u dan door dit antwoord te weten bent ge komen, dat met de letters Bk niets anders ivordt bedoeld dan Beekman (afdeling Pu bliciteit) zal ik maar blijven tekenen met Bk Dat lieven niet Te Almelo is in een rivierenbuurt een cola-bottelbedrijf in aanbouw aan de... Amstelstraat. De bottelmaatschappij heeft zich nu tot burgemeester en wethouders gewend met het verzoek de straatnaam te wijzigen. Men wilde wel in de Berkel- straat zitten met de fabriek, maar om be grijpelijke redenen liever niet aan de... Amstelstraat. B. en W. willen, omdat er toch nog niet aan de straat gebouwd is, goedmoedig aan het verzoek tegemoet ko men en daarom zal de straat in de toekomst Berkelstraat heten. Aldus het Twents Dagblad Tubantia. Als er nu maar geen fabriek van snel wegers gebouwd wordt die NIET Van Ber kels Patent heet, anders hebben we te doen met B. en W. van Almelo. 12

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 14