IWie ben je en waar werk je (II) Mijnheer de Redacteur, Na het lezen van het artikel onder deze titel heb ik wel even mijn ogen uitge wreven. Wat is namelijk het geval? In dit artikel vraagt (mejuffrouw, mevrouw, de heer??) Bk of het niet beter is ook de afdeling te vermelden achter de naam van nieuwe personeelsleden, die in Het Spon gat wordt afgedrukt. In plaats dat hij/zij meteen het goede voorbeeld geeft door te ondertekenen met zijn/haar volledige naam en afbeelding, blijkt deze dame of heer liever anoniem te blijven. Ik mag dat toch veronderstellen, want hij/zij zal toch niet denken, dat als men onze directeur Kranenberg niet kent, men wel weet wie Bk is. Over de suggestie van de reverspeld-met- nummer wil ik dit zeggen: alstublieft niet nog meer nummers, we hebben er al ge noeg; van het nummer van ons geboorte bewijs tot het nummer van onze begra fenispolis. Heeft de inzender/ster weieens rondge keken op een feestelijke bijeenkomst van de brouwerij? Mij is namelijk opgevallen, dat er altijd twee groepen zijneen van het kantoorpersoneel en een van het fa- briekspersoneel. Dat zal wel zo blijven, zolang er bij het personeel van hoog tot laag geen beter begrip ontstaat voor de mensen die naast, boven of onder hen staan en zolang we niet overtuigd zijn van het belang, dat iedere vrouw of man, die aan de brouwerij verbonden is, voor het bedrijf heeft; dat elk van hen ten minste even belangrijk is voor dat bedrijf als wijzelf. Pas wanneer dat werkelijkheid is, zal het doel van de geachte schrijver/ schrijfster bereikt worden: de wetenschap bij elkaar te horen en werkers te zijn aan een en hetzelfde bedrijf. Laten we dus als eerste fase proberen elkaar te helpen, waar en wanneer dit ook maar mogelijk is, dan komen we er vanzelf. Dit zal misschien jaren duren, welnu, laten we in die tijd de bestaande feest avonden (zoals o.a. de BZB-avond van 23 december j.l.) langzaam uitbreiden. De vorm waarin dergelijke feestavonden ge goten zijn, houden zeer veel mogelijkheden voor de toekomst in. A. Koolwijk, ajd. Kuiperij Gaarne wil ik een kanttekening maken bij het artikel Wie ben je en waar werk je? in Het Spongat van januari j.l. Mijn ant woord op de laatste zin van het stukje „Of weet u het misschien beter?" is mis schien neen. Maar al weet ik geen directe andere suggestie, het voorstel van de dame of heer Bk. verwerp ik direct. Reden? In de praktijk is de uitvoering zeer om slachtig. Eerst nummertje kijken, rennen naar schaftlokaal of koffiekamer (waarom eigenlijk verschil van naam?), om te zien wie wie is, terugrennen en kennismaken. Volgt dan de productiviteitsverhoging en de prettige verhouding vanzelf? Het oog merk waarop dit voorstel is gericht, is zeer lofwaardig: n.I. de groei en bloei van onze brouwerij bevorderen en een zekere band leggen tussen de werknemers. Waarom tekent de schrijver (ster) van het artikel dan anoniem? Volle naam en af deling noemen zou de eerste stap tot toe nadering kunnen zijnEchter, dat men tot betere verhoudingen komt door her kenningstekens lijkt mij al te simpel. Als dat waar was, zouden de verhoudingen in de wereld waarschijnlijk ook wel anders (beter) zijn. Zonder speld moeten wij trachten elkaar in het bedrijf op een ge wone menselijke manier te benaderen. Personeelsleden uit de fabriek en kantoor dienen hun vooroordeel jegens elkaar af te leggen. Voorwaar, een moeilijke zaak voor alle partijen. Maar waar een wil is, is zeker een weg te vinden. Voorbeelden noemen lijkt mij overbodig. Dagelijks doen zich gevallen voor, die met de wil tot goe de onderlinge omgang en betere verhoudin gen in het bedrijf te komen, misschien prettiger en makkelijker opgelost zouden kunnen worden. L. Koch, smederij Iedere keer, wanneer ik Het Spongat in handen kreeg, dacht ik: het is wel een aardig blad, maar eigenlijk zo dood als een pier. In de vijf d zes jaar, dat het bestaat, kwam er nooit eens commentaar op hetgeen erin had gestaan. Er werd wei nig althans in mijn omgeving over gesproken en ik kreeg de indruk, dat het werd geaccepteerd, omdat het er nu een maal bijhoorde. En zie, een enkel stuk, geschreven met de beste bedoelingen, ont lokt zo maar bij twee collega's een schrif telijk) wederwoordHulde, Het Spongat is dus nog lang niet dood, of beter ge zegd: het is in staat gebleken anderen tot 11

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 13