BHHAHULlfe FIRMA P.KAISER Amstel Bier in Rotterdam MINERAALWATER FABRIEK De firma Kaiser op de foto. Plaats: Scbiedamsedijk 142, Rotterdam, tijd: 1914. Naast de voerman staat de heer Galema (met wit vest) met aan zijn zijde de heer G. van der Meer, zijn zwager. Ik werd geboren op de boerderij Half Tjerkwerd bij Bolsward in 1913, aldus schrijft de heer IJ. N. Galema van ons filiaal Den Haag, in een brief, waarbij hij bovenstaande foto insloot. Mijn oom, de heer H. B. Galema, de latere agent van de Amstel Brouwerij in Den Haag, haalde in datzelfde jaar mijn vader over het boe renleven op te geven voor dat van zaken man. In december 1913 ging het gezin met vier kinderen naar Rotterdam en ves tigde zich op de alom bekende (en be ruchte) Schiedamsedijk, waar mijn vader de zaak van de firma P. Kaiser had over genomen. Hij heeft deze acht jaar geleid en volgens mijn moeder werd er ook Am stel bier verkocht; daarop wijst ook de reclamestrook voor het raam. Toen in 1921 mijn broer geboren was, gingen wij naar Den Haag, waar mijn vader de firma W. van Tol op de Denneweg overnam; deze firma was het koninklijke wapen ver leend, dat nu nog gevoerd wordt door de N.V. Handelsmaatschappij Van Lith en Van Tol in de Kazernestraat, waaraan mijn vader de zaak overdeed toen hij ziek werd. De Schiedamsedijk was voor de oorlog een straat vol café's, waarvan de meeste door onze zaak werden bediend, vandaar die handwagens op de foto. Later, dat herinner ik mij nog (ik was toen zes of zeven jaar) kwamen daar trekhonden onder. Wij woon den toen op de Plantageweg en met mijn vader ging ik 's zondags deze woeste bees ten voeren. Ik kwam in 1929 bij mijn oom in het bedrijf. Op de foto ziet u mijn vader (met wit vest) achter de bok van de voerman staan; naast hem de broer van mijn moeder, de heer G. van der Meer, die mijn vader assisteerde in het bedrijf. Deze ging, na enige jaren bij de firma J. A. van 't Hooft (thans J. A. van 't Hooft-Van den Akker) gewerkt te hebben, naar Friesland terug, waar hij in Heerenveen goed bevriend m raakte met oom Hein (de heer H. Her garden), destijds Amstelagent voor 't Veen en omstreken. Amstel Gold in Suriname Totnutoe was Amsterdam de enige plaats waar Amstel Gold werd gebrouwen. Hierin is nu verandering gekomen: Paramaribo, de stand van de Surinaamse Brouwerij is er nu ook mee begonnen. Het Gold is alleen voor binnenlands gebruik bestemd. 10

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 12