1 «"«om De uitpakmachine doet op onze bottelarij het omgekeerde van een inpakmachine. Op deze foto ziet de heer G. K. Schimmel toe, dat de spoelmachine niet wordt overvoerd met flessen. Vooraan glijden de kisten naderbij, de vierentwintig kelken grijpen de flessen vast en zwenken ermee naar een vooruitspringend deel van de spoelmachine, waar ze worden neergezet op een voortglijdende bodem. De flessen komen dan in aanraking met de tanden van een vertikale bewegende hark, die ze over de gehele breedte van de ingang van de spoelmachine verdeelt. Hier worden ze op richels gelegd om hun grondige wasbeurt te ondergaan. in Libanon met een modern geoutilleerde haven. De stad heeft een vrijhandelszone, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Daar Libanon voornamelijk van de handel bestaat, zijn er weinig bepalingen, die op dit gebied belemmerend zouden kunnen werken. Het invoeroverschot is aanzienlijk, maar dit wordt goedgemaakt door de goud en deviezenhandel, het transitoverkeer, driehoekstransacties, de opbrengsten van de twee pijpleidingen, die ruwe olie uit enige buurlanden naar de havens Tripoli en Saida (het oude Sidon) voeren en tenslotte het vreemdelingenverkeer. Dit wordt begun stigd door het klimaat, de bezienswaardig heden (de voornaamste zijn de ruïnes van het beroemde Baalbek) en de vele moge lijkheden, die het land biedt. Men kan er zelfs skiën, want het Libanongebergte, waarvan de hoogste top, de Qurnat el Sauda, drieduizend meter hoog is, is altijd bedekt met sneeuw. Van de beroemde ceders is niet veel meer over: slechts acht procent van het land is bebost. De grond is over het algemeen schraal en het land bezit nagenoeg geen natuurlijke hulpbronnen. Van de vruchtbare delen kan Libanon groenten en fruit (citrusvruchten, appelen, bananen) van uitstekende kwali teit oogsten; een groot deel hiervan wordt uitgevoerd. Beiroet is het commerciële, financiële en toeristische centrum en wordt wel „de hersenen van het Nabije Oosten" genoemd vanwege de scholen en de drie universi teiten. Het is een moderne stad: de helft van de gebouwen is niet ouder dan vijf entwintig jaar. Beiroet heeft treinverbin dingen met Aleppo, de wegen zijn goed en worden intensief bereden door vracht wagens, die het grootste deel van het goederenverkeer verzorgen. De luchthaven Khalde is één der grootste en modernste van het Nabije Oosten en wordt aangedaan door bijna alle Europese en Amerikaanse maatschappijen, die op het Oosten vliegen.

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 10