kwart van de leden dit verzoekt. In prin cipe is besloten om tenminste eenmaal per twee maanden bijeen te komen en wel op de eerste maandag van elke even maand, dus februari, april, juni enz. Enige tijd vóór de vergadering ontvangen de leden een schrijven van de secretaris, waarin behalve de datum en het aanvangs- uur de punten zijn vermeld, die ter sprake zullen komen. Deze punten kunnen zowel onderwerpen betreffen, die de directie ter kennis van het personeel wil brengen, als onderwerpen waarover het personeel met de directie van gedachten wil wisselen. In verband hiermede is het belangrijk, dat, indien u wenst, dat een bepaald onderwerp ter tafel wordt gebracht, u zo spoedig mo gelijk contact opneemt met degene, die uw afdeling vertegenwoordigt. Deze zorgt dan dat het onderwerp op de agenda wordt geplaatst... tenminste, als het geschikt is om in de raad besproken te worden. De leden zijn b.v. geen overbrengers van per soonlijke klachten of grieven. Hoe verloopt nu zo'n vergadering? Hierin kunnen we kort zijn, n.l. zoals elke vergadering normaal verloopt. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft, leest de secretaris het door hem gemaakte verslag van de laatste ver gadering voor, waarin de besproken onder werpen zijn neergelegd, alsmede welke con clusies er genomen zijn. Als iedereen met deze notulen accoord gaat, worden ze goed gekeurd en ondertekend. Vervolgens beant woordt de voorzitter de vragen, waarop deze in de vorige vergadering geen defini tief antwoord kon geven, b.v. omdat hij zich eerst volledig wilde oriënteren. Daarna worden de agendapunten achtereen volgens behandeld. Een van deze punten is meestal een verslag van de voorzitter over de gang van zaken in ons bedrijf. Nadat de leden nog gelegenheid is gegeven om vragen te stellen in de z.g. rondvraag, sluit de voorzitter de vergadering. Geheimhoudingsplicht van de leden Na het voorgaande zal het u duidelijk zijn, dat in een vergadering dikwijls mededelin gen worden gedaan of cijfers worden ge noemd, die om begrijpelijke redenen niet verder kunnen worden uitgedragen. De leden zijn dan ook verplicht de zaken ge heim te houden, waarvoor hun door de raad of de directie geheimhoudingsplicht is opgelegd, of waarvan zij redelijkerwijze kunnen vermoeden dat geheimhouding is vereist. Dit is een wettelijke en reglemen taire plicht. Maar ook voor die onderwerpen waarvoor geen geheimhoudingsplicht is opgelegd, is het vaak verstandiger met openbaarmaking te wachten totdat de directie gelegenheid heeft gehad tevens andere belanghebbenden op de hoogte te stellen. Het is b.v. voor een baas of een chef erg onplezierig om een bepaald besluit eerst uit de mond van zijn ondergeschikten te vernemen. Men zal derhalve genoegen moeten nemen met die mededelingen, die elk lid zonder enig bezwaar kan doen. Tevens wordt in Het Spongat een verslag opgenomen van elke vergadering. En de filialen? Zoals u weet worden de filialen vertegen woordigd door de heer J. W. Senden, Kerkplein 54, Yoerendaal, werkzaam bij het filiaal Heerlen. De werknemers van de filialen kunnen dus met hem, zo nodig schriftelijk, contact opnemen, om hun be langen ter tafel te brengen. De vertrouwenscommissie Ons bedrijf kent twee vertrouwenscom missies, elk drie leden tellende. Deze vertrouwenscommissies bestaan uit en werken voor resp. weekloners en maand- loners. De leden zijn allen gekozen uit de onder nemingsraad, daar dit een gezond principe is en samenwerking met de ondernemings raad waarborgt. Het is echter ook mogelijk, dat niet-leden van de ondernemingsraad in een vertrouwenscommissie worden be noemd. De commissies kunnen belast worden met taken, al dan niet tot de bevoegdheden van de ondernemingsraad behorende. Het voordeel van deze commissies voor de ondernemingsraad is, dat ze een snelle en efficiënte gang van zaken kunnen bevor deren. Ook kunnen zij desgevraagd bemid deling verlenen, indien persoonlijke moei lijkheden, die in eerste instantie met de be trokken chef zijn besproken en niet opge lost zijn, ter beslissing aan de bedrijfs leiding in hoogste instantie worden voor gelegd. Ze zullen zich b.v. bezighouden met zaken, die direct om een oplossing vragen, maar waarvoor het niet nodig is om de gehele ondernemingsraad bijeen te laten komen. Ook kunnen de vertrouwenscommissies de leden van de raad van advies dienen. Dit zal b.v. het geval zijn, indien de leden niet voldoende op de hoogte zijn van alle feiten 15

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 17