Wat is een Ondernemingsraad De verkiezing van de leden voor de ondernemingsraad is, evenals vier jaar geleden, kalm verlopen. Geen aanplakbiljetten, geen borden op de luchtbrug, geen pro- pagandaspeeches De enige samenscholing van betekenis zagen we om half zes bij de fabrieksportier. (Maar daar stond een haringman.) Natuurlijk ,de verkiezing van de leden voor de Tweede Kamer verloopt rumoeriger. Maar mogen we hieruit concluderen dat onze verkiezing onbelangrijk is? Weten we allemaal wel wat het nut van onze ondernemingsraad is; wat is zijn taak, zijn bevoegd heid, zijn werkwijze? Tientallen vragen zijn over dit onderwerp te stellen en we zullen trachten enige hiervan naar beste weten te beantwoorden. Hoe is de ondernemingsraad ontstaan? In vroeger jaren was er aan georganiseerd overleg binnen de onderneming minder be hoefte dan tegenwoordig. Het bedrijfsleven bestond uit een groot aantal ambachts bedrijfjes, waar de baas veelal in de werk plaats meewerkte en de knechten dus regel matig contact met hem hadden. Na de opkomst van de machine verander de deze situatie echter. De ambachtslieden, die gewend waren een geheel produkt. te vervaardigen, bewerkten nu nog maar een enkel onderdeel. De werkplaatsen bleken al gauw te klein en er ontstonden afdelingen waarbij de werknemers vaak slechts enkele handelingen aan het uiteindelijke produkt verrichtten. Hoewel wij de machines nu als iets vanzelfsprekends accepteren, wetende, dat we zonder machines nooit de huidige (materiële) welvaart zouden hebben be reikt, kan men zich voorstellen, dat deze overgang toentertijd niet geruisloos is ver lopen. Doordat de ondernemingen groter werden, verflauwde ook het contact tussen werkgevers en werknemers. Daarom lieten sommige werkgevers uit hun personeels leden een z.g. kern of fabriekscommissie benoemen, waarin de werknemersbelangen besproken werden. De grote pioniers op het gebied van samen werking in de onderneming waren in Ne derland de heren Stork en Van Marken. Uiteraard werd dit initiatief niet door alle andere ondernemers enthousiast toegejuicht. Ook de vakbeweging stond er aanvankelijk huiverig tegenover; men zag in die onder nemingsinstellingen organen gericht tegen de vakbeweging. Langzamerhand veranderde men echter van beide kanten van gedachten en zien we dan ook dat de laatste vijftig jaar in Nederland in vele bedrijven regel matig georganiseerd overleg plaatsvindt. Na de tweede wereldoorlog kwam de wet telijk verplichte regeling tot stand, die vrij wel een samenvatting is van de in de prak tijk gegroeide regels van de kernen. De voornaamste afwijkingen betreffen de can- didaatstelling en de verplichting van de werkgever om minstens eenmaal per jaar de economische gang van zaken te be spreken. Door deze wettelijke regeling kwam dus de ondernemingsraad in de plaats van de kern of fabriekscommissie. De werkzaam heid van de ondernemingsraad moet men ruimer zien dan die van de vroegere kernen. De kern was een personeelsvertegenwoordi ging, terwijl de ondernemingsraad meer een orgaan is van de onderneming als geheel. Dit blijkt uit artikel 2, luidende: De raad heeft tot taak, zulks onder erkennin» van de zelfstandige functie en derhalve met inacht neming van de uiteindelijke verantwoorde lijkheid van de directie, naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk func tioneren van de onderneming en een goede samenwerking in de onderneming te bevor deren. Naast personeelsbelangen kunnen o.a. ook maatregelen tot verbetering van de technische en economische gang van zaken besproken worden. De ondernemingsraad is dus tevens een adviescommissie. Uiteraard worden geen onderwerpen be handeld die normaal tussen de directie of werkgeversorganisaties en werknemersorga nisaties worden behandeld. Uit hoeveel personen bestaat de ondernemingsraad? Buiten de voorzitter (mr. E. J. Egberts) en de secretaris (mr. J. C. Bossard) telt de raad vijftien leden, van wie er acht week- loners en zeven maandloners zijn. De leden voor de komende vier jaren zijn u in middels bekend gemaakt. Indien de voor zitter of de raad het nodig oordeelt kunnen ook andere personeelsleden een vergadering bijwonen, b.v. om voorlichting te geven of van advies te dienen. Hoe vaak wordt er vergaderd? Volgens ons reglement vergadert de raad zo dikwijls als de voorzitter nodig acht, doch tenminste viermaal per jaar. Eveneens vergadert de raad, indien tenminste drie- 14

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 16