het hoofd- en het afdelingsbestuur van de ABC en bood tevens een cadeau aan. „Van de mensen die je een goed hart toe dragen" ontving de heer De Rouville uit handen van zijn collega, de heer Keijer, een geschenk onder couvert. „Wij kennen elkaar al meer dan een halve eeuw", zei deze, „en jij bent voor mij altijd een lich tend voorbeeld geweest. Ging dat licht eens uit tussen ons, dan dronken we een biertje en dan brandde het weer". Mevrouw De Rouville ontving een fraai bloemstuk van de collega's van haar man. De heer Koch overhandigde eveneens een envelop en sprak zijn waardering uit voor de manier waarop de jubilaris met de jon geren in het bedrijf omging. Als laatste kwam de heer De Rouville zelf aan het woord en hij bracht dank uit voor al hetgeen hem was geschonken, in de eerste plaats natuurlijk voor de koninklijke onderscheiding. Hij onthulde dat de in houd van de couverts besteed zou worden aan extra-verlichting in zijn woning. Van de gelegenheid tot feliciteren werd hierna druk gebruik gemaakt. Onderscheiden voor veertig jaar trouwe dienst. Wij hebben een nieuwe standaardmeter De standaardmeter, die in 1889 is aan vaard, werd kortgeleden vervangen door een nog nauwkeuriger metermaat. Dat heeft in alle kranten gestaan, maar aangezien deze wijziging op ons dagelijks leven hoe genaamd geen invloed uitoefent, raakt zo'n bericht snel in vergetelheid. Voorheen was het zo, dat op een staaf platina van 102 cm lengte met een diamant twee krassen waren gemaakt, die precies honderd centimeter van elkaar lagen (nauw keurigheid 0,00005 mm). Wilde men dus een standaardmeter vergelijken met de officiële, dan toog men naar het Bureau International des Poids et Mesures te Sèvres bij Parijs en vergeleek door meet- mikroskopen de afstand van de strepen. Nu is een nauwkeurigheid van eenvijf- handerdduizendste mm voor de meeste doeleinden wel goed, maar toch was men in bepaalde kringen er niet tevreden mee. Men zocht naar een nog nauwkeuriger maat en de internationale commissie voor maten en gewichten koos daarom op haar beurt in 1952 een commissie, die van advies moest dienen en deze stelde in 1958 voor, de golflengte (in het luchtledige) van het licht van de oranjerode spectraallijn, uit gezonden door het gas krypton 86, een isotoop van het in de lucht voorkomende edelgas krypton, als basis te nemen. 1.650.763,73 maal die golflengte zou dan de nieuwe standaardmeter zijn. Daarmee is een grote nauwkeurigheidswinst behaald, want deze „kryptonmeter" is tot op een miljoenste millimeter nauwkeurig. Vooral in kringen van de ruimtevaart technici is men verheugd over deze vast stelling, die enkele maanden geleden door de Elfde Algemene Conferentie over Maten en Gewichten te Parijs is bekrachtigd. Want de gyroscopische besturing van raket ten bijvoorbeeld kan tot grote koersafwij kingen leiden als de onnauwkeurigheid slechts een fractie van een micrometer (eenduizendste mm) bedraagt. DANKBETUIGINGEN Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij mijn veertigjarig dienst- jubileum, dank ik u allen hartelijk, mede namens mijn echtgenote. I. de Rouville Mede namens mijn vrouw zeg ik u allen hartelijk dank voor de blijken van belang stelling bij mijn veertigjarig dienstjubileum. A. Keijer 11

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 13