Dertigduizend hectoliter meer Lagercapaciteit Op maandag 12 december zijn de eerste twee van een serie van honderdveertien leger- tanks behoedzaam in de nieuwe legerkelder (voorheen kistenkelder) neergelaten. De bruine monsters van om en nabij vierduizend kilo per stuk waren van de N.V. Tank- fabriek Geertruidenberg aangevoerd. De stijging van het bierverbruik in Nederlandde grote export, die beide verband houden met de gestegen waardering voor bier, hebben o.a. tot gevolg de verbouwing en uitbreiding van de Amstel Brouwerij, die reeds jaren bezig is haar accomodatie te verbeteren en haar capaciteit te vergroten. Op vrachtwagens leggen de tanks hun laatste gang af, met aan weerszijden in grote lettersNaar Amstelstad voor Am- stel Bier, zodat ieder kan zien, dat de Amstel Brouwerij aan het uitbreiden is. De eerste tank bungelt boven het gat in de expeditievloer. Toen het vatengebouw dertig jaar geleden verrees, werd bij de fundering gerekend op staande tanks. De heer Kramer van de technische dienst vertelde ons, dat er daar om rond de voet van de kolommen in deze kelder een versterkt gedeelte is, waar men die staande tanks had gedacht. De moderne inzichten echter geven aan liggende tanks de voorkeur boven staande. En daarom moesten nu vloerverzwaringen worden aan gebracht; de tanks komen bovendien in twee lagen op elkaar te liggen. Door een nauwkeurig berekend gat in de vloer van de expeditie worden de tanks naar beneden getakeld, alwaar zij op een schaats (een ijzeren raam op kleine wiel tjes) naar de plaats van hun bestemming worden gereden. De tank staat op de slee, die hem naar zijn ligplaats zal vervoeren in de nieuwe legerkelder. Als onderdeel van die uitbreiding kan de legerkelder genoemd worden. Door het ge reedkomen van een nieuw opgetrokken gebouw naast het vatengebouw kon de op slag van de kistenkelder naar de verdieping naast de bottelarij verhuizen en werd de kistenkelder gereedgemaakt om als leger kelder te dienen. Iedere dag zullen er twee tanks, soms ook vier, worden aangevoerd en bij dit tempo zal pas in maart a.s. de laatste zijn afge leverd. De inhoud varieert van 270 tot 290 hl en de afmetingen zijn 5,90 m bij een diameter van 2,60 m. Het maken van een tank, aldus vertelde ons een functionaris van de tankfabriek, die het eerste transport had begeleid, duurt ongeveer twee weken, maar het emailleren, dat daarna moet gebeuren, kan twee dagen, maar ook twee weken vergen; het is dus nooit precies te zeggen hoe lang het vol tooien van een tank duurt. 20

Amstel - Het Spongat | 1961 | | pagina 22