f m IHi W-LDJE I AN EEN DIENAAR, Saqqara. Ve dynastie - kalksteen ogte 38,J cm; Museum van Oudheden, Ka'iro. 26 Gehurkte dienaar, bezig met een bierkruik. Het ronde hoofd "net korte haren, wijdopen op is buitengewoon levendig. Het beeldje vertoont een vrijheid 'n de behandeling, los van d- conventies waaraan de grote sculptuur gebonden was. Uitstekend voorbeeld van de ontelbare beeldjes van diena ren, die het beeld van de over ledene in het graf vergezelden. Vijfde dynastie, Oude Rijk, ca. 2500 v. Chr., Oeserkaf-Pharao. Het oude Rijk, met Memphis als hoofdstad (dynastieën I-VI, 3000-2300 v. Chr.) begon met de vereniging van de „Twee Rijken" onder Menes. Het was een tijdperk van macht en sta biliteit. De farao's waren tege lijkertijd koning en god en onder hun heerschappij waren de onderdanen gelukkig en werkzaam. Het terrein van de kunst breidt zich uit om te voldoen aan de behoeften van een breder publiek. In de kunst evolueert het klassieke ideaal naar meer realisme en liefde voor beweging. Vandaar de beeldjes van dienaren en werk lieden; deze werden in het graf geplaatst, opdat ze, door de magie, dagelijks him meester zouden kunnen dienen; hij kon het niet zonder deze dienaren stellen in de verschrikkelijke eenzaamheid van de andere wereld. We kunnen er moeilijk achter komen welke ingrediën ten en grondstoffen nu eigen lijk aan de bierbereiding te pas kwamen. Het bier werd meest al in bakkerijen vervaardigd; men nam een klomp brood deeg, welke in een aardewerk schaal boven een open vuur werd geplaatst en dan werd de gerezen klomp opengemaakt over de gehele lengte en met water tot een dunne brij ge mengd; men perste deze brij dan door een zeef in een kuip; door het spongat werd de vloeistof dan opgevangen in een gereedgehouden beker. Dit bier was lang houdbaar.

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 28