Stadhuisfeesten te Sluis Sluis is een zeer oud, klein plaatsje, tegen de Belgische grens ongeveer in West-Zeeuws-Vlaanderen, gelegen zeven km van Knokke. Naar aanleiding van de opening van het geheel gerestaureerde Belfort ging Sluis enige tijd geleden feest vieren. Dit Belfort, dat in de loop der geschiedenis reeds meermalen verwoest was, werd ook in de laatste oorlog weer geheel vernield. Nu echter, na jaren hard werken, staat het weer fier midden in Sluis, geheel her bouwd en gerestaureerd. Van de heropening af, die geschiedde door de commissaris der Koningin jhr. A. F. C. de Casembroot, zal het weer dienst doen als gemeentehuis. De feesten zelf bestonden hoofdzakelijk in het vieren van de bruiloft van Jantje van Sluis met Maria van Belfort. Wie was Jantje van Sluis? Jantje van Sluis was de klokkenist, die in vroeger jaren tot taak had eens per dag de klok op te winden. Jantje echter wond niet alleen regelmatig de klok op, doch dronk ook regelmatig. Toen nu eens de Spanjaarden Sluis be legerden was dat laatste het geval geweest. Jantje ging zoals zijn gewoonte was in de toren heerlijk zijn roes uitslapen en vergat de klok op te winden. Edoch, dit stuurde de Spaanse plannen danig in de war. Deze hadden n.l. in de avonduren de wallen beklommen en afgesproken op klokslag twaalf de stad binnen te dringen en Sluis te bezetten. De klok sloeg echter geen twaalf, hij stond stil. In de ochtenduren werden de Spanjaarden ontdekt en van de wallen verdreven. Jantje was natuurlijk de gevierde man. Vandaar dat men hem herdacht en hem alsnog liet trouwen met een Sluise schone. Voor de bruiloft waren duizend personen te eten genodigd. Deze maaltijd bestond uit ovenbrood met aan het spit gebraden varkensvlees en een Amstelpul gevuld met heerlijk koel Amstel bier. De pul mocht door de genodigden worden meegenomen. Ovenbrood is een hol gebakken rogge brood. Dit wordt doorgesneden en gevuld met heerlijk warm varkensvlees. Onze prachtpul bewees weer zijn waarde. Iedereen wilde er een hebben, uiteraard gevuld met ons goede Amstelbier. Een onzer relaties kwam zo onder de in druk van Jantje van Sluis en de door ons gemaakte reclame voor ons bier, dat hij een grote tekening maakte waarop Jantje stond met de Amstelpul. Als tekst schreef hij er bij „Was Jantje nog hier, Dronk hij vast ook Amstel bier." C. M. Heijnen, Terneuzen. Van de heer W. Kreeft, metselaar in ons bedrijf, ontvingen wij een schrijven in zake de kritiek op de scheidsrechter (zie het oktobernummer), waaruit wij het vol gende opnemen: Van mijn twaalfde jaar af loop ik mee in de voetballerij en ben ongeveer vijftien jaar arbiter. De bewuste wedstrijd heb ik niet gezien, maar wanneer de scheidsrechter een handsgeval constateert (hij oordeelt of dit opzettelijk is of niet) kan hij hiervoor slechts één straf geven, namelijk een directe vrije schop, hetgeen inhoudt, dat wanneer deze in het strafschopgebied plaatsvindt, dit een strafschop (penalty) tengevolge zal hebben. De heer Van der Brug vraagt in zijn kritiek of de heer Spel dit niet met een directe of indirecte vrije schop had kunnen bestraffen. Het spijt mij te moeten zeggen dat deze vraag me niet erg duide lijk is, want een directe vrije schop is toe gepast en een indirecte vrije schop is niet mogelijk. Hieruit zou ik moeten opmaken, dat de kritiek niet opgaat daar de voor- Antwoord op kritiek (II) steller blijk geeft niet voldoende kennis van de spelregels te hebben. De leiding zou te streng zijn geweest. Ik kan u zeggen, dat door ons, arbiters, iedere wedstrijd vriendschappelijk wordt opgevat, want in de sport zijn we vrienden en geen vijanden. Dat sommige spelers hier anders over denken is niet de schuld van de scheidsrechter. Hij zal alleen naar beste weten proberen onze mooie sport juist door streng op te treden in goede banen te houden. Tot de heer Spel zou ik alleen nog willen zeggen: Jan, voor mij heb je, naar wat ik heb gelezen, je uitstekend van je taak ge kweten. Ga zo door en ik ben ervan over tuigd, dat je er zult komen. W. J. Kreeft De heer Spel heeft niet op de discussie gereageerd, maar wij geloven, dat het bovenstaande wel ongeveer zal overeen stemmen met hetgeen hij hierover had wil len zeggen. 15

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 17