EMISSIE OVERTEKEND SURINAAMSE BROUWERIJ WORDT OPEN N.V. In dezelfde maand dat de Surinaamse Brouwerij N.V. te Paramaribo de dag her dacht waarop vijf jaar geleden Z.K.H. de Prins der Nederlanden het bedrijf officieel opende, stelde de directie de inwoners van Suriname in de gelegenheid aandelen in hun brouwerij te kopen. Dit werd niet gedaan omdat men behoefte had aan nieuw kapitaal, maar omdat de huidige aandeelhouders, de Amstel Brou werij en de twee directieleden, meenden tegemoet te moeten komen aan het ver langen van de bevolking om deel te nemen in de in Suriname gevestigde bedrijven, die voornamelijk de binnenlandse markt voor zien en zodoende ook te delen in de door deze bedrijven behaalde resultaten. Van 3 tot 17 oktober werden in Parama ribo duizend certificaten op naam van ge wone aandelen, elk groot nominaal vijftig gulden aangebodenuitgif tekoers twee honderd procent. De aandelen zullen ten volle delen in de resultaten van het boek jaar 1960/61. In 1954 werd begonnen met de bouw van de Surinaamse Brouwerij en in 1957 vingen de werkzaamheden tot verdubbeling van de productiecapaciteit aan. Dit ging trapsge wijs en werd eerst enkele maanden geleden afgesloten met de montage van de laatste nieuwe apparaten van de bottelarij, met een dubbele capaciteit van de oorspronkelijke, nl. dertigduizend hectoliter. Met het ge reedkomen van de eerste fase van de uit breiding in juli 1957 kon van dat ogenblik af geheel aan de vraag worden voldaan. Sedertdien is de afzet geleidelijk gestegen en bevindt zich op een jaarniveau van 23-000 hectoliter. De heer P. Dumoleyn, een der directeuren deelde mede, dat aan de brouwerij een koolzuurbedrijf verbonden zal worden; hiertoe is een stuk grond van een ha groot aangekocht en is in Duitsland een complete apparatuur besteld voor het reinigen, vloei baar maken en in cylinders tappen van koolzuur, dat thans verloren gaat bij de vergisting. In februari a.s. verwacht men met de aflevering van koolzuur aan de frisdrankindustrie te kunnen beginnen. Het zal moeilijk zijn om bier in blik in de handel te brengen, want om te kunnen beschikken over water- en luchtdichte bus jes dient er een blikfabriek te komen. Wil Suriname bier gaan exporteren, dan heeft het ook een glasfabriek nodig, want van het geëxporteerde bier krijgt men de flessen niet gemakkelijk terug. En tussen de vrachtprijs van gevulde en lege flessen ligt niet veel verschil. Een bijzonder soort export is de levering van bier aan de bauxietschepen, die elke maand in Suri name terugkeren. Deze brengen de lege flessen terug. In drie maanden tijds wer den aan de bemanningen van deze schepen elfhonderd kisten bier geleverd. Tenslotte zijn er ook plannen voor drie silo's voor de opslag van grondstoffen, die naast het koolzuurbedrijf gebouwd zullen worden. N.B. Inmiddels vernemen wij, dat de emissie reeds is overtekend. (Vervolg van pag. 12) ketel genadig te stemmen dan het hem geheiligde gewas? Daar komt nog bij, dat de dondergod ook werd voorgesteld als de heerser over het onweer, dat, zoals bekend, bederf van het bier in de kuip gemakkelijk kon veroorzaken. Door zich van tijd tot tijd dus met dit groene kruid te bevoorraden hoopte de brouwer de boze geesten uit zijn huis te bannen. Later heeft men ook tot andere planten zijn toevlucht genomenb.v. bertram en marjolein. Ongetwijfeld waren het in eerste instantie de aromatische eigenschappen die deze planten tot afweermiddel tegen bier- verzuring maakten. Daarnaast evenwel speelden zeker de mytische krachten, die men hun toedacht, een beslissende rol. VOORDELIG KWARTIERTJE Een bezoeker, die onze afdeling Publiciteit wilde interesseren voor een door hem ont worpen puzzel, werd verzocht enkele ogen blikken in de hal plaats te nemen. Bij het doorbladeren van de tijdschriften, welke hij op de leestafel aantrof, werd zijn aandacht getrokken door een prijsvraag, waarbij een drieregelig versje voltooid moest worden met één regel. Hij kortte zich de tijd door vier varianten te bedenken. Deze zond hij nog dezelfde dag in en mocht het genoe gen smaken in de prijzen te vallen: een vijfde prijs ad honderd gulden en twee maal een zevende prijs a tien gulden ,,lk kan u verzekeren"zo schreef hij ons, ,,dat mijn tarief als accountant geen hon derdtwintig gulden per kwartier bedraagt. Mijn dank voor het antichambreren 13

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 15