Album voor de Prins Op paleis Soestdijk hebben de heren mr. M. Elink Schuur man en ir. R. van Marwijk Kooy op 5 augustus, de verjaardag van prinses Irene, aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden een album aangeboden. Hierin wa ren de foto's verzameld van de officiële opening der Antilliaan se Brouiverij. Het album was door de firma Proost en Brandt fraai gebonden in leer, terwijl de voorkant geen tekst droeg, maar was voorzien van een in eiken fineer uitgevoerde afbeel ding van een biervat. Prins Bernhard toonde zich zeer ingenomen met deze herinne ring. Op de foto: de Prins met onze beide directeuren. kon men rekenen op zijn weinig zacht zinnige reacties. Hoewel hij spiritist was en niet wer kelijk katholiek, zoals de legende het wil kwamen zijn overtuigingen niet in het ge ringst te pas aan zijn opvatting van de waarheiddie zocht hij uitsluitend in de ondervinding, die er het bewijs van leverde. Toen de strijd om het ontstaan uit het niets ging ontaarden en gelovigen en onge lovigen zich erin mengden, schreef Pasteur: „Het gaat hier niet om godsdienst, noch om filosofie, niet om atheïsme noch om spiritisme. Ik zou zelfs willen zeggenals geleerde kan mij dat niets schelen ook. Het gaat hier om een feit". Pasteur die alleen vertrouwde op wat zijn ogen in het oculaire van zijn microscoop zagen, ontstak in woede toen men om de een of andere niets terzake doende reden in twijfel wilde trekken wat hij uit eigen ervaring had ontdekt en riep, met zijn vuist op de tafel van de Academie slaand„De weten schap moet niet ongerust worden over de filosofische consequenties van haar werk". Dergelijke scènes kwamen tegen het eind van 1860 herhaaldelijk voor. „Er is niet één bewering van u over de gist, die ook maar voor het geringste op juistheid kan bogen", schreef hij aan Pouchet en noemde hem publiekelijk een onwetende. Pouchet, wit van woede, ant woordde door Pasteur Paracelsus II te noe men en een onvergelijkbare kwakzalver en hij dreigde bloedige maatregelen te nemen en de hele meute tegenstanders van Pasteur te mobiliseren. De spanning verhevigde nog toen Pasteur de wedstrijd won die de Academie had uit geschreven „voor of tegen het ontstaan uit het niets". Pouchet weigerde zijn proe ven ten overstaan van de Academie te herhalen. Maar Pasteur die niet van schipperen wilde weten als de waarheid op het spel stond, had de neiging wetenschappelijke oneer lijkheid te verwarren met oneerlijkheid zonder meer. Voor hem was iemand die een proef vervalste tot alles in staat zelfs tot het bedriegen van zijn vrouw. En hij viel zijn tegenstanders ten overstaan van een Academie die hij verstomd deed staan, even fel aan alsof het gewetenloze schurken waren. Laten wij dankbaar zijn voor deze gezonde heftigheid van honderd jaar geledenzelfs al is de theorie omtrent het ontstaan uit het niets veranderd, wij danken aan Pasteur het eerste inzicht in een ontzaglijk groot en nieuw terrein, de wereld der microben, waartegen de medische wetenschap dage lijks steeds machtiger wapens smeedt. Voor ons bedrijf is de figuur van Pasteur eveneens van grote waarde geweest, want het geheim van de gistende wort en de houdbaarmaking van flessebier is door hem ontsluierd. 3

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 5